Genç Gelişim Dergisi

Zihnin Sesinden Özgürleşebilmek

Written By: Genç Gelişim - May• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Zihin-hedefler

 

Kendinizi zihninizin engellerinden özgürleştirebilirsiniz. Gerçek özgürlük budur. Hadi, ilk adımı hemen şimdi atalım.

Zihniniz size sık sık bir şeyler söylüyor, öyle değil mi? İşte o sesi daha sık duymaya, daha bir dikkatle dinlemeye çalışın. Ben buna “düşüneni gözlemlemek” diyorum. Diğer bir ifadeyle: Zihninde konuşan sesi dinle, bir görgü tanığı gibi söylediklerine şahitlik et. Bu ses yıllardır bozuk plak gibi aynı şeyleri tekrarlıyor olabilir. Onu tarafsız ve objektif bir şekilde dinleyin. Suçlamadan, yargılamadan… Aksi takdirde aynı ses bu kez arka kapıdan gelip konuşmaya başlayacaktır. Bir süre sonra şunu fark edeceksiniz: “Zihnimden gelen bir ses var ve ben şimdi burada o sesi dinliyorum, gözlemliyorum. Bu bir farkındalıktır, zihnimden gelen sesin dışına çıkarak kendi varlığımın farkına varıyorum.” Böylelikle aslında hem içsesinizin, hem de ona şahitlik eden kendinizin farkına vararak iki yönlü bir farkındalık elde etmiş olursunuz.

İçinizdeki sesi duymayı öğrendiğinizde, o ses gittikçe güç kaybeder, volümü düşmeye başlar; çünkü onu tanımlamak için zihniniz enerji harcamak zorunda değildir artık. Bu, istemsiz gerçekleşen ve kişiyi zorlayan düşünce için sonun başlangıcıdır. İçsesiniz dindiğinde, zihin akışınızda bir süreksizlik hissedersiniz; zihnin neredeyse saf dışı olduğu bir boşluktur bu. Başlangıçta bu boşluklar birkaç saniyeliktir, zamanla yavaş yavaş süresi artar. Böylece içinizde bir sakinlik ve huzur hissetmeye başlarsınız. Bu, zihnin sık sık araya girip engel olduğu evrensel birlikle bütünleştiğinizin müjdesini verir size. Egzersizle huzur ve sakinlik hissi daha da derinleşir. Aslında bu derinleşmenin bir sınırı yoktur. Zaman içinde derinlerden yükselen bir mutluluk ve keyif yakalayacaktır sizi: Varolmanın keyfi. Bu farkındalık sizi daha uyanık ve dikkatli yapar. Fiziksel olarak canlandıran enerjinin titreşimsel frekansını artırır. Bu düzeyde aldığınız mutluluk yanında tüm düşünceleriniz, tüm duygularınız, fiziksel varlığınız ve dış dünyanın tüm meseleleri önemsiz bir hal alır. Bu, bencil değil, ‘ben’siz bir süreçtir. Siz artık bildiğiniz ve tanıdığınız ‘siz’den daha fazlasınızdır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

“Şimdi”nin Gücü

“Düşüneni gözlemlemek” tekniği yerine, “şimdi”ye odaklanarak, tüm dikkatinizi “bu an”a vererek de kolaylıkla zihin akışınızda molalar oluşturabilirsiniz. “Şimdi”nin bilincinde olmak ve bunu bütün yoğunluğuyla hissetmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu, meditasyonun özüdür. Günlük yaşamınıza da taşıyabilirsiniz bu aktiviteyi. Sizin için bir amaç yolunda sadece bir araç olan rutin bir aktiviteyi gerçekleştirirken tüm dikkatinizi ona verirseniz, o sizin için bir araç değil başlı başına bir amaç haline gelir. Mesela, her sabah uyandığınızda rutin olarak duş alıyor, kahvaltı ediyor, sonra da dişlerinizi fırçalıyorsunuz ama bunların her birini motora bağlanmış şekilde gerçekleştiriyorsunuz. Bundan böyle duşta suyun vücudunuza dokunuşunda an an yakalamayı deneyin. Sabunun kokusunu, burnunuzu nasıl karıncalandırdığını, ciğerlerinize nasıl dolduğunu fark edin. Kahvaltı ederken çayın ya da meyve suyunun boğazınızda yuvarlanışını hissedin. El-kol hareketlerinize dikkat edin. Bunların bedeninizde yarattığı devinime şahit olun. Diş fırçasının diş etlerinizi kamaştırışını duyumsayın. İşte böyle, an be an o aktiviteyi doyasıya hissedin. Sadece bedeninizle değil, tüm ruhunuz ve benliğinizle orada olun. Mesela arabanıza bindiğinizde, kapıyı kapattıktan sonra birkaç saniye durun ve arabanın içinin kokusunu duyumsayın. Böylece sessiz ama kuvvetli bir varoluş duygusunun farkındalığını yakalayın.

Bu alıştırmalarda başarılı olup olmadığınızı ölçmek için tek bir kriterimiz var: Hissettiğiniz huzur… Ne derece huzurlu hissediyorsanız, alıştırmalar o kadar başarılı olmuş demektir. Günün birinde kendinizi iç sesinize, bir çocuğun maskaralıkları karşısındaymış gibi gülümserken bulursanız şaşırmayın. Bu demektir ki, artık zihninizin emireri değilsiniz, ondan bağımsız bir varlığın sahibisiniz.

 

Eckhart Tolle

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İş Görüşmelerindeki Genel Sorulara Verilecek En Uygun Cevaplar başlıklı makalemizde iş görüşmeleri, iş görüşmelerinde en uygun cevaplar ve iş görüşmelerinde sorulanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir