Genç Gelişim Dergisi

Yaşına Göre Çocuk Gelişimi

Written By: Genç Gelişim - Nis• 13•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

baba ve oglu

İnsanoğlu hayatı boyunca farklı gelişme dönemleri yaşar. Bu dönemlerin her birinin kendine özgü psikolojik ve fizyolojik özellikleri vardır. Gelişme, hayatın ilk yıllarında daha belirgin, daha hızlı ve süreklidir.

Gelişme hayat boyu süren ve yaşam süreci içinde meydana gelen düzenli değişiklikler biçiminde tanımlanabilir. Ancak özellikle doğumdan başlayan, bebeklikten yetişkinliğe kadar olan döneme gelişim diyoruz. Orta yaş ve daha sonraki gelişim, daha çok sosyal alanda ve manevi niteliktedir. Bu gelişim, kişinin kendi öz kontrolü altındadır. Bebeklik ve çocukluk dönemi ise, anne baba ve öğretmen desteğiyle geçirilen bir dönemdir.

Hemen her anne-babanın çocuklarını daha iyi tanıma ihtiyacı duydukları bilinmektedir. Çocuk ve gençleri daha iyi tanımak ise onların içinde bulundukları gelişme döneminin özelliklerinin bilinmesini gerektirmektedir.

Çünkü eğitim için zamanlama çok önemlidir. Bir çocuk, yaşıtlarıyla uyumlu bir eğitim imkanına sahip olmazsa, onlardan geri kalır, kendini dışlanmış hisseder. Yine bir çocuğu henüz çok erken bir çağda yapamayacağı bir şeye zorlamak, onun hem ailesine hem kendine duyduğu güvenini sarsar. Bunun için çocuklara tam yaşlarına uygun bir şekilde eğitim vermek gerekir.

Gelişme dönemleri her insan için aynı olmasına rağmen, bu dönemlerin psiko sosyal şartları farklıdır. Bunun yanında çocuğa mahsus fiziksel ve ruhsal özelliklerin gelişimi, her çocuk için farklı yaşlarda ve farklı düzeylerde gözlemlenebilir. Bireysel ve çevresel farklılıkların gelişme sürecinde belli bir rol oynadığını dikkate almalıdır. Bu nedenle yaş grupları içinde belirtilen özellikler, katı bir zaman tablosu olarak değerlendirilmemelidir.

Kronolojik yaş sınırları sadece o yaşta gözlenebilecek özellikler hakkında bilgiler vermektedir. Kişisel farklılıklar nedeniyle, çeşitli gelişim özellikleri ve davranışların, bazı çocuklarda burada belirtilen yaştan daha önce veya daha sonra görülebileceği unutulmamalıdır. Ufak tefek farklılıklar olsa da her çocuğun aynı gelişim sürecini yaşadığını görmek mümkündür.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir