Genç Gelişim Dergisi

Yaşam Düğüm Değil Çözüm Arenasıdır

Written By: Genç Gelişim - May• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

çözüm

Defalarca istediğimizin, beklediğimizin, umut ettiğimizin tersini yaşamak zorunda kaldık bu hayatta, kalacağız da… Bazen uzun uzun yaptığımız planların tersiydi bu olumsuz sonuçlar, bazen de doğaçlama hayatın ta kendisi. Öyle kötü hissettirir ki bazen, nefes alamadığınızı düşünürsünüz. İstediğinizin önemi, değeri ne kadar büyükse o kadar yerle bir olursunuz. O an düşünemezsiniz bozulmuş psikolojinizle, düşündürtmez içinde bulunduğunuz durum ama giden her fırsat peşinde yenisini sürükler. Ayağınıza kadar getirir daha iyisini. Farkında olamazsınız ama çoktan alternatifi hazırlanmıştır çözümün. “Her kışın yüreğinde titreyen bir bahar vardır. Her gecenin peçesinin ardında tebessümle bekleyen bir şafak vardır.” der Halil Cibran.

Kötünün Kahini Değil, İyinin Müjdecisi Ol

Hiçbir zaman düşünmemişimdir ki bu hayatta kötü olan hiçbir şey yok, her şey güllük gülistanlık… En basiti bu cümlede bile diken var, değil mi! Ama önemli olan her şeye rağmen iyiyi bulmak, güzeli görmektir. En azından bu uğurda istekli olmaktır. Isaac Bashevis Singer der ki: “Eğer her şeyin kötü olacağını söylemeyi sürdürürseniz, bir kahin olma şansınız artar.” Kahin olmak istiyorsanız olun. Ama unutmayın, hayatta en kolayı bu. Etrafınızda binlerce kahin var zaten. Kendileriyle birlikte sizi de olumsuzluğa sürükleyecek bir sürü insan mevcut. Zaten kötü olan her şey hemen elinizin altında. İstemediğiniz, sizi üzecek olan her şey emrinize amade. Bunların farkında olmakla, bunlara avazınızın çıktığı kadar bağırıp üzerinize çekmek, sahiplenmek farklı şeyler. Bundan uzak durmak aslında sadece sizin elinizde. “Dünya dediğiniz şeyi siz yaratmalısınız. O bizzat sizin aklınız, hayaliniz, iradeniz, sevginiz olmalı. Bu size mutluluk vermeli.” (Nietsche-Zerdüşt Böyle Dedi adlı eserinden)

Düşünüyorum da, evet inadına yürümek lazım. Ayakta durmak lazım. Yıkılabileceğini bilmek, yıkıldıkça kalkmak lazım. İstenilen her şeyin kazanılabileceğine inanmak lazım. Bu uğurda gülümseyerek savaşmak lazım. Mutluluğunuzdan da, başarınızdan da siz sorumlusunuz. Bunun için de sorumluluk almak lazım…

Her zaman kazanan olmak istiyorsanız; bırakın kahin olmayı. Varsayımlarla, hele ki olumsuz varsayımlarla işimiz olmaz. Her şeye rağmen, iyi varken kötü düşünmek neden?

 

Ömer Ata Akın

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Pozi+if Düşünce Her Kapıyı Açar başlıklı makalemizde olumlu düşünce, olumlu olmak ve pozitif düüşünce hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir