Genç Gelişim Dergisi

Yarış ve Kaçış

Written By: Genç Gelişim - Tem• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

adalet

 

Dünyaya ve devlet işlerine dair makam ve mevkiler istenilmez, ehil olana, liyakatliye, uzmanına, o işin hakkını gerçekten verebilecek kişiye verilir.

Denilir ki, devleti ayakta tutan, geleceğe taşıyan, uzun ömürlü kılan en önemli makam hakimliktir. Adalet ortadan kalkınca mülk, yani devlet ayakta kalamaz dha fazla.

Büyük devletler büyük ve adaletli hukukçular sayesinde büyük olmuşlar, asırlarca hüküm sürmüşlerdir.

Kadı İyas da  böyle önemli bir hukuk adamıdır ve tabir yerindeyse, tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

Sahasında parmakla gösterilecek ender bir kişiydi. Adalete ve hukukun üstünlüğüne inanıyordu. Bilgisi, zekası, kavrayışı, olaylara hakimiyeti, dikkat ve cesareti, verdiği kararlardaki isabeti, örneği az bulunur cinstendi. Kendi zamanında İmamı Azam ne ise, o da öyle önemli biriydi.

 

 

Kimi insanlar bazı makam ve mevkilere, oraya layık olmadığı, bilgi, görgü ve yeteneği yetersizken, hiç düşünmeden koşarken, Kadı İyas, hukukta en iyilerden birisi olmasına rağmen kadılık görevini kabul etmemiş, o makama bir başkasını önermişti. Dünyevi makamları kabulden kaçışta yarışıyorlardı onlar.

Irak Valisi Adiy bin Ertat, Kadı İyası, Basra kadılığına atamak istedi.

Kadılığın dünya ve ahiret için ne kadar tehlikeli, ağır bir görev olduğunu bilen İyas, bu görevi kabul etmek istemiyordu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir gün valinin yanında bulunuyorlardı. Kadılığa Kasım bin Rebia’nın daha uygun olacağını söyledi. Kasım, ondan atik davranarak dedi ki:

-Yemin ederim ki, İyas kadılığa benden daha layıktır.

 

Peşinden şöyle devam etti:

-Eğer bu sözüm yalansa, ben yalancı olduğum ve yalan yere yemin ettiğim için kadı olamam. Yok, eğer söylediğim doğruysa, mesele yok, İyas dururken ben kadılık yapamam!

 

Böylece, maddi ve manevi ağır bir yük olan kadılık İyas’ın omuzlarında kalmıştı.  İyas gülümseyerek dedi ki:

-Ey Kasım, bir yalan ve yeminle kendini cehennemden kurtardın. Umulur ki Allah o yemininin günahını bağışlar!

 

İyas adil bir hakim oldu hep. En karmaşık ve çözülmesi imkansız meseleleri, tere yağından kıl çeker gibi, kolaylıkla o ince zekası, kavrayış gücü, pratik çözümleri ve kurnazlığıyla sonuçlandırdı.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Pozitiflik Çemberi başlıklı makalemizde negatif olmamak, pozitif olmak ve pozitiflik hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir