Genç Gelişim Dergisi

Yapılan Plana Uyamamak

Written By: Genç Gelişim - Haz• 01•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

plan hazırlamak

 

Son derece katı kurallar ve çok net sınırlandırmalar getirilerek yapılan planlar bir süre sonra sizi olumsuz etkileyen, plana uyum sağlayamadıkça içinizdeki çalışma isteğini kurutan ve planlı çalışamadığınıza dair olumsuz inançlar geliştirmenize sebep olan, sizi körelten birer araç haline dönüşürler.

 

Bir planın esnekliği eğer zayıfsa, belirlenen zaman dilimleri arasında boşluklar yoksa, uygulanabilir olmaktan çok uzak olacaktır. Çünkü günlük yaşam içerisinde beklenmedik olay ve durumlar her an ortaya çıkmaktadır. Eğer planınız bunları hesaba katarak hazırlanmamışsa, birkaç gün sonunda yetişemediğiniz ve yetişemedikçe hevesinizi kaybettiğiniz, boş vermeye başladığınız bir ruh haline girmenize yol açacak sonuçlar doğuracaktır.

 

Plan hazırlanırken detaylara önem vermek ve geniş bir açıdan bakarak düzenleme yapmak planınıza esneklik kazandıracağı için, rahatlıkla uyguluma olanağınız olacaktır.

 

Bir bina inşa edilirken en çok üstünde durulan nokta o binanın temelinin ne kadar derinlikte olacağıdır. Sizde planınızı inşa ederken temeli ne kadar sağlam atarsanız, geçerliliği ve uygulanabilirliği o kadar yüksek olacaktır.

 

Planlama sürecinde öğrencilerin sık sık düştükleri bir tuzak vardır. O da uzun saatler harcanıp, emek sarf edilerek hazırlanan bir planın yaşattığı sahte tatmin duygusudur.

 

Özenilerek hazırlanan bir plan, tamamlandığında öğrenciler sanki yapmaları gerekeni tamamlamış oldukları gibi bir duyguya kapılırlar. Sanki plan hazırlamak yapmaları gereken tek şeymiş gibi, planı uygulamaya koyma aşamasına geldiklerinde isteksiz davranmaya başlarlar. Kontrolü elinize alıp bu sahte tatmin duygusunun tuzağından uzak durun. Çünkü plan, çalışma konusunda atılan büyük bir adım olmasına rağmen arkası gelmezse boşa harcanan zamandan fazlasını ifade etmeyecektir.

 

Kazanmanızı, başarıyı yakalamanızı sağlayacak olan güç, hazırladığınız plan değil, onu ne ölçüde uyguladığınızdır.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Planınızı hazırlama süreci içerisinde sürekli olarak gözünüzde kendinizi o planı uygularken canlandırın. Bu içinizde planlamayı bitirdikten sonra harekete geçme isteğini uyanık tutacaktır.

 

Sahte tatminler sahte başarılar getirir. Bir insanın başına gelebilecek en kötü şey, kendi kendini kandırmasıdır. Plan hazırlamak çalışma sürecinde zamanı verimli kullanmak adına kendinize yapacağınız değerli bir yatırım olduğu gibi, onu uygulamak da kendinize karşı dürüst olmaktır.

 

Hayallerinizin gerçekleşmesi prensiplerinize olan bağlılığınızla birebir örtüşür. Planınıza uymak sizin temel prensibinize dönüştüğü noktada, kendi içinizdeki sınırlandırmaları aşarak, engeller karşısındaki donanımınızı tamamlayarak, emin adımlarla hayallerinize doğru ilerleyeceksiniz.

 

Gontrahde Poncins’in dediği gibi; “Geleceğin bana yapabileceği hiçbir şey şimdi benim elimde olanları alamaz” Şu an elinizde olanların değerini bilip, onları sonuna kadar kullandığınızda, geleceğin önünüze dikeceği engelleri aşacak bilgiye ve tecrübeye sahip olacaksınız.

 

Pervasızca ve plansız sürdürdüğünüz bir ilerleyiş ise, önünüze çıkacak engellerin aşamayacağınız kadar sert ve sağlam olmasına neden olacaktır. Geleceğin size neler getireceğini belirlemek bir ölçüde sizin elinizde. Beklemediğiniz durumlar karşısında da yolunuza devam edebilmek zamanın kıymetini bilmenize bağlı.

 

“Zaman asla yerine koyamayacağınız bir hazinedir.”

 

Bu hazineyi savurganlıkla yitirmek istemiyorsanız, ona hak ettiği değeri vererek hayalleriniz için bir yatırım olarak kullanmanız gerekmektedir. Sınırları çok keskin bir şekilde çizilmiş planlar, zamanınızı boşa harcamanıza sebep olacağından kendi hazinenizden çaldığınız değerli parçalar gibidir. Çıkabilecek pürüzler göz önünde bulundurularak hazırlanmış planlarsa, size zaman kazandıran, hazinenizin değerini arttıran yatırımlarınızdır.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Mücadele Ruhu ve Deneme Cesareti başlıklı makalemizde deneme cesareti, deneme cesaretini göstermek ve mücadele etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir