Genç Gelişim Dergisi

Uzun Süreli Arkadaşlıklarınız Var mı?

Written By: Genç Gelişim - Nis• 05•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

arkadaslik

Bu soruyu sormaktaki amacım, eşimin sosyal ilişkilerinin olup olmadığını öğrenmekti. Arkadaşlıkları var mı, varsa kısa mı sürüyor, ya da hiç mi yok? Bu benim için çok önemliydi; çünkü kişinin insan ilişkilerinin iyi olması, evlilikte daha az sorun demektir. İletişimi güçlü ve anlayışlı çiftlerin oluşturduğu evlilikler çok daha sağlıklı olur. Eşimin bu soruya cevabı şöyleydi: “Ben arkadaşlıklarım arasında çekiciyim. Okul hayatımdan, çocukluğumdan sürekli aradığım bir sürü arkadaşım var.”

Eşim Ahmet Bey’in işinden dolayı çoğu zaman seyahatleri oluyor ve gittiği yerlerde arkadaşları varsa mutlaka onları bulup görüşüyor. Eşim bu konuda farklı ve çok zarif bir insan. Arkadaşlığa ve dostluğa çok önem veriyor, tam bir dost canlısı. Benim de arkadaşlarım çok, ama en yakın dostum ve arkadaşım eşimdir. Diğer arkadaşlarımdan önce her şeyi onunla paylaşırım. Bu konuda birbirimize çok destek oluyoruz.

Sosyallik hayatın her safhasında güzeldir. Mesela, sosyal ilişkileri gelişmiş bir kişi ile pasifliği tercih eden ya da ön plana çıkmak istemeyen birinin oluşturduğu yuvada çatışma çok fazla oluyor. Bu tür sorunlu ailelerle çok sık karşılaşıyoruz.

Bir beyefendiyle paylaşmıştım. Sohbetimiz esnasında eşinin ailesinin çok geniş olduğunu, sürekli yemek toplantıları yaptıklarını ve çok sık gezmeye gittiklerini anlattı. Bu durumun onu sıktığını, çünkü kendisinin küçük bir aileye sahip olduğunu, bu tür şeylere alışık olmadığını söyledi. Ve “Eşime ayak uyduracağım derken çok yıpranıyorum. Sürekli faal ve kalabalık içinde olmaktan bunalıyorum ve hiç mutlu değilim. Fakat bu düşüncelerimi eşime anlatamıyorum; çünkü kırılmasından korkuyorum.” diye ekledi. Artık hiç dayanamadığını ve fenalıklar geçirdiğini söylüyor, ne yapacağını bilemiyordu. Bu konuda yardım almak için gelmişti. Beyefendinin bu hali içe dönük olmasından kaynaklanıyordu. Yalnız “Siz çok şanslısınız.” demiştim ona… “Siz içe dönüksünüz, eşiniz, dışa dönük; aslında ortak noktayı bulup birbirinizi tamamlayabilirsiniz. Mesela, hoşlanmadığınız bir ortama girmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir yere gitmek istediğinizde, eşiniz size eşlik edecektir. Bu şekilde ortak noktalarda buluşursanız ne sıkıntı yaşarsınız, ne de gerilirsiniz.”

Daha sonra hanımefendiyle de konuştuk, hanım sadece eşinin yanında olmasını istediğini fakat bunun onu bu kadar incittiğini anlayamadığını söyledi. “Eşimi çok seviyor ve ona saygı duyuyorum, ona bir daha asla baskı yapmayacağım.” dedi ve karşılıklı anlaşma sağlandı. Yani konuşulunca, iletişim kurulunca neler çözülmüyor ki…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir aile tanıyorum, yıllardır görüştükleri sadece iki aile var, onun dışına çıkamıyorlar. Bu tür ailelerin sosyal fobileri vardır ya da birbirlerini çok etkilemiş olabilirler. Çok kısır bir çerçeve içinde yaşıyorlardı, aslında mutlu değillerdi. Ve başkalarıyla iletişim kurmak istiyorlar fakat başaramadıkları için mutsuzlar.

Mesela “Arkadaş edinmek istiyoruz fakat bir türlü adım atamıyoruz ve öylece yalnız kalıyoruz.” diyen birçok üniversiteli öğrenci var. Altyapılarını incelediğimiz zaman özgüvenlerinin olmadığını görüyoruz. Çocuk yetiştirirken, anne-babanın aşırı korumacı tavrı, ileride çocuğun sosyalleşmesini engelleyen en önemli nedenlerden biridir. Sosyallik küçük yaşta çocuğa kazandırılmalıdır. Çocuğun sosyalleşmesi için 7 yaşına kadar anaokuluna gönderilmesi ve çevre boyutunda komşularıyla, arkadaşlarıyla, yaşıtlarıyla iletişim kurmasına destek verilmesi gerekiyor ki, ileride hem gençlik hem de evlilik döneminde problem yaşamasın. Mutlaka kendimize ait arkadaşlarımız olmalı; çünkü ait olma duygusu bizim ana programımızda var. Ait olma duygusunun mutlaka yaşanması gerekiyor. Bu bağlamda şöyle bir sonuca varabiliriz: Arkadaşlık insan ilişkilerinde göz ardı edilmemesi gereken en önemli konudur.

 

150 Soruda Evlilik/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir