Genç Gelişim Dergisi

Uzakdoğu Bilgeliği’nden 21. Yüzyıl İnsanına Öğütler

Written By: Genç Gelişim - Nis• 01•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Uzakdogu

Eğer sürekli acele ve telaş içinde olursanız iç sükunetine ulaşamazsınız: İç sükuneti beden ve zihin huzuru demektir. Huzurlu bir zihne sahip kişi stresten arınmış davranışlar sergiler.  Bu yüzden de kolay kolay hata yapmaz. Sürekli aceleci davranmak vücudunuzu yıpratır. Değerli huzur ve sükunetinizi kaybettiğiniz gibi, yüzünüzde kırışıklara sebep olur. Aşırı aceleden kaçının, bir bilge gibi davranın. O zaman her şey tabiat yasasına göre elde edilecektir.

 

Mutluluk arıyorsan düşüncelerinde katı ve sert olma. Zaman içinde, zamanla beraber, değişikliklerle yola devam et: Her şey değişirken siz değişikliğe set çekerseniz felakete davetiye çıkarırsınız. Bu durum insanın başarısı için hayati önem taşır. Kişi seçtiği yolda huyunu sağlamlaştırarak geçici etkenlerden kendini korur. Ancak bütün durum ve değişik koşullar hakkında da bilgisi olmasıdır. Bilgenin düşünceleri o kadar açık ve esnektir ki, değişik durum ve koşullara zorlanmadan uyum sağlar. Katı ve sert olmak başarısızlıkla, esneklik ise başarıyla sonuçlanır.

 

Övünmek özgüven eksikliğinin bir sonucudur: Güç, servet, mevki, başarı ve nüfuzlu dostlarla övünmek, kesinlikle şanssızlık ve hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. Küçümsemenin ve kendine güvensizliğin belirtisi abartılı övünmedir. Bilge kişi elindekiyle yetinir, mütevazı davranır. Böylece kalıcı başarısını garanti altına alır.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bilge kişi iyiliği geçici değil kalıcı bir özellik olarak görür: “Gerçek iyilik”, amaçları her zaman faydalı olan ve hiçbir zaman zarar vermeyen iyiliktir. İyi amaçlarınızı korumak için daima huyunuzu ve karakterinizi iyileştirin ve her gün bilge kişinin yolundan gitmeye devam edin. Çabalarınızın devamlılığı için içinizdeki neşe pınarını keşfedin ve günlerinizin tazeliğini koruyun. Çünkü şans, başarı ve mutluluk bu şekilde gelecektir.

 

Bilge kişi erdemli olmalı ve başkalarının hatalarını görmezden gelmelidir: Suyun her şeyi temizlemesi gibi, bilge kişi hatalı insanların hatasını affeder ve bu şekilde yükselmenin yolunu garanti altına alır. Bencil kişi ise serzeniş ve ceza karşısında fazla dayanamaz, nefret ve düşmanlık yaratır. Böylece istek ve arzu ortamını ortadan kaldırır, başarı fırsatını yok eder.

 

Yumuşak davranış, huzursuz kişileri bile etkiler: Eğer başkalarının kaba davranışlarının, sizin sakin davranışlarınızı etkilemesine izin vermezseniz, sizin yumuşak davranışlarınız onları değiştirecektir.

 

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir