Genç Gelişim Dergisi

Uygun Bahanelerin Değil Uygun Cevapların İnsanı Olmak

Written By: Genç Gelişim - May• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

dikkat

 

Maksat bahane bulmak olunca akıl ve mantığın iflası kaçınılmazdır. Bazı insanlar sorular ve sorunlar karşısında ustaca bahaneler üretirken, bazı insanlar ise uygun cevapları bilgelikle ortaya koyarlar.

 

Başarıya ulaşmak ve bunu yeni başarılara yelken açmak için bir basamak yapmayı arzu eden insan, bahaneler üretmek yerine çalışmayı, yeni şeyler üretmeyi kendine ilke edinmiştir. Günübirlik başarıların peşinde bahaneler üretmeden, büyük başarılar peşinde ve uygun cevaplarla ilerler. Tabiri caiz ise, başarının sütüne su karıştırmaz, malzemeden çalmaz… Dolayısıyla da bahaneler öne sürmek zorunda kalmaz.

 

Bahaneler üretmek ve bunu alışkanlık haline getirmek, bir süre sonra haddi de aşmaya sebep olur. Burada haddini bilmek önemli bir unsur olarak karşımızda durur. Haddi aşarak aksaklıklara sebep olmak, sınırlarımızı aşarak başka sınırları ihlal etmek ve sonrasında bahaneler üretmek, başarının yoluna taş koymak olur.

Başarımızın rotasını uygun cevaplarla çizersek, doğru ve şaşmaz bir şekilde ilerleyebiliriz. Bahaneler hem üreticisinin hem de bu bahanelerden etkilenenlerin rotasını şaşırtır.

 

Bahane üretmek isteyen insan için neden bulmak hiç de zor değildir. Hatta bu bahanelerin seviyesi bile önemli değildir, sadece uygun olup olmadığı önemlidir. Bahane üretmeyi alışkanlık galine getirmiş insanlar, bahaneleri ustalıkla sanki doğru cevapmış gibi ortaya koyabilirler.

 

Başarısızlıklarımıza, haklı gerekçelerle olsa dahi bahane değil cevap üretmeliyiz. Ortaya koyduğumuz cevaplar, başarısızlığın kaynağına inmek için bir yol açacak ve bizi yeniden denemeye teşvik edecektir.

Akıllı insan her türlü bahane ve mazereti bir kenara bırakıp, ulaşmak zorunda olduğu sonucu elde etmek için uygun cevaplarla yolunu aydınlatır.

Konfüçyus, bir işi doğru yapmanın üç yolu var der: “Birincisi akıl yürütmek, ikincisi benzetmek, üçüncüsü tecrübe ile…”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Akıl yürütmek insanı bahaneler değil cevaplara götürür. Uygun cevaplar yerine bahane üretmenin kolaylığına alışan bir insan, sadece göz boyayan küçük sonuçlara ulaşabilir. Ancak bir süre sonra maskesi düşer ve gerçek yüzü ortaya çıkar.

Bahaneci insanlar biraz da mızmızdırlar. Fakat şu bir gerçektir ki bu metotla ancak bebekler ve küçük çocuklar istediklerine ulaşabilirler. Yetişkin hayatında, ağlayıp sızlamak, sürekli, bahaneler üretmek kişiye hiçbir şey kazandırmaz.

 

Uygun cevapların insanı başarı üretir. Zamanını bahane üretmeye harcamak yerine başarı üreterek, kendi yetenek ve potansiyeli doğrultusunda yeniliklere, gelişmelere doğru ilerleyerek değerlendirir.

 

Bahaneler ilk başlarda hızlı kaçış ve ikna metodu gibi görünse de, bir süre sonra insanın ayaklarına dolanır ve kişiyi engeller. Belirsizliği artırır. Bahaneler, başarıyı kesintiye uğratır. Bahane üreten insanlar, kendi hatalarını aramak ve düzeltmek zahmetine katlanmazlar. Onlar “ben elimden geleni yaptım, sorun ben değilim” savunmasını sık yaparlar. Bahaneler bazı insanlar için örf ve adet halini almıştır. Bahanelerin olduğu yerde çözümler, uygun cevaplar vs. de var olmakta zorluk çekerler.

 

Bahaneciler, saygısız bir şekilde bahanelerini gövde gösterisine dahi dönüştürüp, kendilerini başarısızlığın kurtarıcısı olmaya çalışıp ama olamayan bir kahraman gibi gösterebilirler.

Doğru cevaplar, çağdaş ve kalıcı çözüm önerilerinde bulunmak yerine gövde gösterisi yaparlar ve kendilerine kurnazca fırsatlar oluşturmaya çalışırlar. Bu ise, entrikalarla başarıya ulaşmaya çalışmanın rotasıdır.

Gerçek başarılar, entrikalardan uzak, uygun cevaplara yakın olmakla gelir.

 

 

Başarının 41 Kere Maşallahı/Niyazi Fırat Eres

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Keşkeleri Unutun başlıklı makalemizde girişimci nasıl olur, iş hayatı ve keşkeleri unutun hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir