Genç Gelişim Dergisi

Ünlü Milyonerlerin 6 Alışkanlığı

Written By: Genç Gelişim - May• 21•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bill_gates

 

Onlar dünyanın en zenginleri… Ama oldukça sade bir hayatları var. Evleri, arabaları, giysileri lüks olmaktan gayet uzak. Belki de bu mütevazı yaşam onları bu denli zengin etti. İşte en ünlü milyonerlerin 6 alışkanlığı.

Basit bir evde yaşamak: Milyonerler isterlerse hayal edebileceğimiz en lüks evlerde oturabilirler. Bill Gates böyle yapıyor mesela. 6,000 metrekarelik bir alana yayılan 147,5 milyon dolarlık devasa bir evde yaşıyor. Ama Warren Buffet gibi tutumlu milyonerler basit bir yaşamı tercih ediyorlar. İş adamı ve hisse senedi yatırımcısı Buffet, Forbes dergisinin “2006 Milyarderler Listesi”ne göre 42 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’in ardından, dünyanın en zengin ikinci insanı. Buffet halen 1957’de 32,500 dolara satın aldığı 5 odalı evde yaşıyor. Lübnan asıllı Meksikalı iş adamı Carlos Slim de 40 yıldır aynı evde yaşayan milyonerlerden…

Toplu taşıma araçlarını kullanmak: İngiliz iş adamı John Caudwell, Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisi Prof. David Cheriton ve Amerikalı iş adamı Chuck Feeney gibi milyonerler işlerine ya yürüyerek ya bisikletle ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak gidiyorlar. Elbette isterlerse öğle yemeği için özel helikopterle bir başka ülkeye gidebilecek maddi güçteler. Ama onlar yürüyerek egzersiz yapmayı tercih ediyor, yeri geldiğinde toplu taşıma araçlarını kullanarak zaman ve park sorununu kapı dışarı ediyorlar. Böylesi hem çevre temizliği hem de banka hesabı için daha iyi.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Modacıdan değil mağazadan giyinmek: Bazı milyonerlerin özel modacıları vardır. Elbiseleri, ayakkabıları kendileri için özel tasarlanır. Ama tutumlu milyonerler için bu son derece gereksiz bir harcama. Mesela Stanford Üniversitesi profesörü David Cheriton’u, Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’i, IKEA kurucusu Ingvar Kamprad’ı sık sık bir kot pantolon ve t-shirtle görürsünüz. Bir modacıya ya da alışverişe zaman harcamıyorlar, mağazaya girip çabucak bir pantolon ve gömlek seçerek keyiflerine bakıyorlar.

Kuaför masraflarını düşük tutmak: Erkekler için ortalama saç kesim ücreti yaklaşık 15-20, lüks semtlerde ise 50-60 lira. Bazı milyonerler saç kesimleri için 200-300 lirayı gözlerini kırpmadan verebiliyorlar. Her 6 haftada bir saçlarımızı kestireceğimizi düşünürsek, yılda yaklaşık 2-3 milyar eder. Bu fiyata sadece saç kesimi dahil, saç bakımı değil. Bunun farkında olan iş adamı John Caudwell ve Prof. David Cheriton saçlarını evde bu işi kıvırabilen bir yakınlarına kestiriyorlarmış.

Dayanıklı ama lüks olmayan bir araba kullanmak: Yazılım firması Oracle’ın CEO’su Larry Ellison arabalar, uçaklar ve yatlar için milyonlar harcayabiliyor. Wal-Mart’ın sahiplerinden Jim Walton ise 15 yıldır aynı kamyoneti kullanıyor. Hintli iş adamı Azim Premji Toyota Corolla’sından vazgeçmiyor.  IKEA kurucusu Ingvar Kamprad 10 yıllık bir Volvo kullanıyor. Onlara sorarsanız amaç dayanıklı bir araba edinip dağda-bayırda, şehirde-köyde gönül rahatlığıyla kullanmak.

Lüks eşyalardan kaçınmak: Dünyanın en zenginlerinden Lübnan asıllı Meksikalı iş adamı Carlos Slim, yapılan hesaplamaya göre dakikada 1000 dolardan fazla para harcasa bile 100 yıl boyunca parasız kalmıyor. Gelin görün ki, birçok zenginin aksine bir uçağa ya da yata sahip değil. Belki de bu tarz gereksiz harcamalardan kaçındığı için bu kadar zengin oldu. Carlos Slim gibi birçok milyoner lüks harcamalardan özellikle kaçınmayı tercih ediyorlar. Warren Buffet’in lüks harcamalar konusundaki değerlendirmesiyse şöyle: “Lüks oyuncaklar sadece boynunuzu ağrıtmaya yararlar.”

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Zihnin Sesinden Özgürleşebilmek başlıklı makalemizde zihnin sesi, zihnin sesinden özgürleşebilmek ve zihnin sesini dinlemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir