Genç Gelişim Dergisi

Türkiye Cehalete Mahkum mu, Cahil Olmaktan Memnun mu?

Written By: Genç Gelişim - Nis• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

cehalet

 

70 milyon Türk’ten %96’sı TV seyrederken, %4’ü kitap okuyor. Bir Japon yılda 25 kitap okurken, 6 Türk ancak 1 kitap okuyor. Günde ortalama 4 saat TV seyredilirken, kitaba düşen süre 12 saniye. Türkiye’de 53.000 okul, 400.000’den fazla kahvehane, 1.435 kütüphane, 400 sinema var. Ne dersiniz, Türkiye cehalete mahkum mu, cahil olmaktan memnun mu? Cevap belli! Özellikle küçük köy ve beldelerde hemen hiçbir insan hobilerinin arasına kitap okumayı eklemiyor, mazeret olaraksa şunu sunuyor: ”Zamanım yok!” Peki, kimin zamanı var? Hiç kimsenin. Ama bazı insanlar kitap okumak için pekâlâ zaman yaratıyorlar.

Biliyorsunuz, 21. yüzyıl bilim ve teknoloji çağı. Türkiye’de insanların bir kısmı bilime inanırken, çoğunluğu hâlâ hurafelere tapıyor; bir kısmı teknolojiyi doğru kullanırken, çoğunluğu istismar ediyor. Bundan yıllarca önce yaşamış insanlar, bu zamanın insanlarına kıyasla daha az olanaklara sahip olmalarına rağmen daha bilge kişiliklere sahiptiler. Mamafih bu zamanın insanları, nedeni muamma bir cehaletin içindeler.

TV izlemeye, gezmeye, eğlenmeye vakit yaratıyorlar ama kitap okumaya zaman yaratamıyorlar. Hatta bırakın kitap okumayı, kitap okumanın gerekliliği konusunda yersiz ve mübalağalı bir tartışma içerisine giriyorlar. “Kitap okumak neden önemli?” diye sorsak kimse doğru düzgün cevaplayamaz. Önemini bilseler zaten okurlar.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kitabın Yaşamımıza Kazandırdıkları

İzninizle kitap okumanın önemini, şu sınırlı yerde elimden geldiğince açıklayayım:

Kitap okuyan bir insanın her şeyden önce kelime hazinesi genişler. Akıcı ve yalın bir konuşma sergileyebilir. Kendisini daha kolay ifade edebilir. Kendini geliştirme fırsatı sunar kitap insana. Daha bilinçli bir birey olmasına vesile olur. Birçok konuda bilgiyi beynimize aşılar. Bu sayede cahilliği büyük ölçüde yok edebiliriz. Kitap okumak modern ve gelişmiş bir ülke olmamıza katkıda bulunur. Daha medeni, daha uygar bir toplum olabilirsek şiddet yok denecek kadar azalabilir. Cinayetler, tecavüzler, kapkaçlar, hırsızlıklar ortadan kalkar. Bunun yerini sevgi, şefkat, merhamet, dürüstlük, hoşgörü gibi onlarca güzel huy alır.

Gerçekten üzüntü veren bir durum! Pahalı kıyafetler giyen, mücevher koleksiyonu yapan, yalılarda villalarda yaşayan insanların kaçının evinde zengin bir kitaplığı var? Bence gerçek servet para değildir, güzellik değildir. Meşhur bir sözde olduğu gibi “zenginliği bir kıvılcım, güzelliği bir sivilce yok edebilir.” İşte bu yüzden gerçek servet bilgidir. Çünkü bilgiyi hiçbir güç yok edemez. Tabi şunu da söylemeden geçmeyelim; bu dünyada hepimiz cahiliz. Ama bazı insanlar var ki, işte onlar kör cahil. Biz de kör cahil olmak istemiyorsak okuyalım, okuyalım, okuyalım…

Aylin Tankaş

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir