Genç Gelişim Dergisi

Taşları İyi Yerleştirmek

Written By: Genç Gelişim - Mar• 21•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

taslari iyi yerlestirmek

“Profesör sınıfa girip karşısında duran seçilmiş öğrencilere kısa bir süre baktıktan sonra “Bugün Zaman Yönetimi konusunda Deneyle karışık bir sınav yapacağız” dedi. Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarttı. Arkadan kürsünün altından bir düzine yumruk büyüklüğünde taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. Kavanozun daha başka taş almayacağına emin olduktan sonra öğrencilere döndü ve ”Bu kavanoz doldu mu” diye sordu. Öğrenciler hep bir ağızdan; “Doldu” diye cevapladılar. Profesör; “Öyle mi?” dedi ve kürsünün altına eğilerek bir kova mıcır çıkarttı. Mıcırı kavanozun ağzından yavaş yavaş döktü. Sonra kavanozu sallayarak, mıcırın taşların arasına yerleşmesini sağladı.

Sonra öğrencilere dönerek bir kez daha “Bu kavanoz doldu mu?” diye sordu. Bir öğrenci “Dolmadı her halde” diye cevap verdi. “Doğru” dedi profesör ve yine kürsünün altına eğilerek, bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum taneleri, taşlarla mıcırların arasına nüfuz edene kadar döktü.

Yine öğrencilere döndü ve “Bu kavanoz doldu mu?” diye sordu. Tüm sınıftakiler bir ağızdan “hayır” diye bağırdılar.

“Güzel” dedi profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz doluncaya kadar suyu boşalttı. Sonra öğrencilere dönerek; “Bu deneyin amacı neydi” diye sordu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Uyanık bir öğrenci hemen “Zamanımız ne kadar dolu görünürse  görünsün, daha ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır” diye atladı.

“Hayır” dedi profesör, “Bu deneyin esas anlatmak istediği  eğer büyük taşları baştan yerleştirmezsen, küçükler girdikten sonra büyükleri hiçbir zaman kavanozun içine koyamazsın. Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken profesör devam etti: Nedir hayatınızdaki büyük taşlar? Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayalleriniz, sağlığınız, bir eser yaratmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek! Büyük taşlarınız belki bunlardan birisi, belki bir kaçı, belki hepsi. Bu akşam uykuya yatmadan önce iyice düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir, karar verin.Bilin ki, büyük taşlarınızı kavanoza ilk olarak yerleştirmezseniz hiçbir zaman bir daha koyamazsınız, o zaman da ne kendinize ne çalıştığınız kuruma ne de ülkenize faydalı olursunuz.Bu da iyi bir iş adamı gerçekte de iyi bir adam olamayacağınızı gösterir.”

Profesör, ders bittiği halde konuşmadan oturan öğrencileri sınıfta bırakarak çıktı…”

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir