Genç Gelişim Dergisi

Sunumda Beden Dili

Written By: Genç Gelişim - Haz• 13•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

basarili sunum

 

Dünyaya ilişkin görüşlerimizi bir dizi filtre-işitsel, görsel ve duyusal-aracılığıyla geliştiririz. Sözgelimi, bir şeyin açıklamasını yaparken, “Kulağa doğruymuş gibi geliyor” ya da “Şimdi haklı olduğunu görüyorum” veya “Bunun iyi bir fikir olduğunu hissediyorum” diyebiliyoruz. Nasıl düşündüğümüzü ifâde ederken sözcüklerimizi bilinçdışı olarak seçeriz-tercih ettiğimiz düşünme tarzı (TDT)-ve çoğu kez, bizim kullanmayı tercih ettiğimiz filtreyi ya da filtreleri kullanıyor gibi görünen kişilere olumlu yanıtlar veririz; şu ifadeleri sık sık kullanırız: Aynı fikirde olmak, aynı dili konuşmak, ortak duygulara sâhip olmak.
El işaretleri izlenmeli
İnsanlar sıklıkla küçük, ama kolayca fark edilebilir hareketler yapar; bu hareketler onların belirli bir anda düşünme tarzını güçlü biçimde ortaya koyar. Örneğin:
* Gözleri ovalamak veya göz bölgesi civarına işaret etmek görsel bir TDT’yi vurgular. O kişi muhtemelen “demek istediğinizi anlamıyor”dur. Ya da belki, daha ilgi çekici görünen tepegöz asetatlarındaki bir şeye göze takılmıştır.
* Kulak ya da ağız çevresinde yapılan dikkat çekici herhangi bir hareket, işitsel bir TDT’nin iş başında olduğunu gösterir. Sözgelimi, birisi kulak memelerini çekiştirmeye başlarsa, bu onun “işittiklerinden hoşlanmadığını” gösteriyor olabilir; fakat öte yandan o kişi “çok şey söylediğinizi” düşünüyor da olabilir.
* Kollar ve/veya ellerle yapılan hareketler (bir kolu veya bacağı ovalamak ya da giysilerin çeşitli kısımlarını gerekli olmadığı halde düzeltmek gibi) genellikle bir duyusal yanıta eşlik eder. Bu kişi “söylediklerinizin altının doldurulması gerektiğini” hissediyor olabilir ya da sizin görüşlerinizin ona “konunun ayrıntılı bir açıklamasını” sağladığını düşünebilir.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Kaçış Alanı başlıklı makalemizde başarılı öğretmen, öğrencinin kaçış alanı ve öğretmen öğrenci ilişkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir