Genç Gelişim Dergisi

Sözün Büyüsü ve Hitabet Sanatı

Written By: Genç Gelişim - Tem• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hitabet

 

Hayatımızın her alanında konuşuyoruz. Peki, doğru konuşuyor muyuz? İyi konuşmanın sırları nelerdir? Öğrenci de olsanız, iş dünyasında da yer alsanız güzel ve etkili konuşmayı önemseyin. Tabi kendinizi iyi hissetmek için de. Başarıya giden yolu kısaltmak adına bunu yapın.

Güzel konuşmak; eğitim, özen ve beceri ister. Diksiyon ve hitabet; başarılı olmak için sahip olmamız gereken vasıfların olmazsa olmazlarından. Peki, nedir hitabet? İnsanları kısa sürede etkileme sanatı ve söz söyleme ustalığıdır. Bir fikri, sözle dinleyenlere aktarma çok eskilere dayanır. Bu bakımdan, yazılı sanat eserlerinden önce, sözle bir fikri söyleme biçimi olan “hitabet” türü var olmuştur. Hitabet sanatı çalışarak elde edilir. Başlarda kekeme olan ama çok çalışarak en ünlü hatiplerden birine dönüşen Demosten’in şöyle bir sözü vardır: “Bir fıçının çatlak olup olmadığı nasıl çıkardığı sesten anlaşılırsa, insanların da akıllı mı yoksa ahmak mı oldukları ağızlarından çıkan kelimelerle anlaşılır.”

Bu sözün günümüzdeki geçerliliği çok daha fazladır. Özellikle profesyonel iş hayatında başarıya giden yol, çalışmaktan ve yaptıklarımızı, bildiklerimizi konuşarak başkalarına iletmekten geçiyor.

Anlamlı ve Alımlı Konuşma Sanatı: Diksiyon

Etkili konuşma yollarından biri de diksiyon. Peki, diksiyon nedir? En kısa biçimiyle seslerin, sözlerin, ses ve söze yardımcı olan öğelerin yerli yerinde kullanılması sanatına “diksiyon” adı verilir. Daha geniş bir tanımla, güzel ve etkili konuşmak üzere kullanılacak dil malzemesinin doğru seçilmesi ve bunların konuşmaya yardımcı diğer unsurlarla (sesin uyumu, vurgu, ton, tonlama, durak, üslûp, jest ve mimikler, tavır…) uyumlu bir biçimde kullanabilmedir. Diksiyon, anlamlı ve alımlı söz söyleme sanatıdır özetle.

 

Alper Altun

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Erdem Karagöz İle Söyleşi başlıklı makalemizde erdem karagöz, erdem karagöz hakkında bilgiler ve Erdem Karagöz İle Söyleşi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir