Genç Gelişim Dergisi

Sözsüz İletişim

Written By: Genç Gelişim - Haz• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sozsuz iletisim

 

Hayatımızın hemen hemen her aşamasında birçok işaretlerle çevrilmişizdir. Söylenmiş ve yazılmış kelimeler, levhalar ve markaların yanında kişilerin çok çeşitli jest ve mimikleri vardır. Bütün bu işaretler bizi yönlendirir ve biz de onlarla başkalarını etkileriz. Zaten kişiler arası iletişim tek başına sözcüklerle sınırlandırılamaz. Kişiler arası iletişimde sözsüz iletişimin önemli işlevleri vardır. (Harrisan 1973) Bu işlevleri iki ana gruba ayırabiliriz. Birincisi, sözsüz iletişim yoluyla bir takım anlamlar iletilebilir ki, bu mesaj iletiminde konuşma ve yazı yoktur. Bu iletişimde kişilerin söyledikleri değil yaptıkları ve anlamlandırdıkları hareketler ön plandadır.

Örneğin insanlar yakalarına taktıkları rozetlerle hep hava atmışlardır. Bir milletvekili (eğer çok popüler değilse) yakasına taktığı milletvekili rozetini her fırsatta sizin gözünüze sokacakmış gibi yaklaştırır. Bu hareketiyle , “Bak ben sana sözlü olarak milletvekili olduğumu söyleyip, hava atmıyorum. Ama kardeşim, sen de benim taktığım yaka rozetine bak da anla artık. Bundan sonraki davranışlarını da ona göre değiştir.” demek istiyordur. Sadece milletvekilleri değil, meslek gruplarının büyük bir çoğunluğu yakalarına taktıkları rozetlerle bizlere hep bir şeyler söyleme ihtiyacı hissetmişlerdir.

Başımızı sallayarak bir görüşü onayladığımızı ya da karşı çıktığımızı hiç ağzımızı açmadan ifade edebiliriz. Yine hiç sözcük kullanmadan dostumuzun elini çok samimi bir tutuşla, ona ne kadar sevdiğimizi ve değer verdiğimizi anlatabiliriz.

Sözsüz iletişimin ikinci işlevi ise, sözlü iletişimi desteklemesi ve onun akıcılığına katkıda bulunmasıdır. Konuşan kişi yüzünü ve bedenini doğru kullanarak sözlü anlatımını destekler. Sözlü anlatımını kuvvetlendirir. Dinleyen kişi ya da kişiler ise, sergilediği yüz ve beden ifadeleriyle karşısındakinin söylediklerini anlayıp anlamadığını ifade eder.

Yüzümüzdeki ifade, el ve vücut hareketlerimiz, vücudumuzun duruşu ve göz temasımız sözsüz iletişimde kullandığımız en önemli unsurlarımızdır. Bunları doğru kullanırsan anlatmak istediğimiz duygu ve düşüncelerimizi karşımızdaki kişi ya da kişilere doğru aktarırız. Aksi takdirde telafisi zor pek çok yanlış anlamaya sebep olabiliriz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Beden dili doğru kullanıldığında iletişime çok ciddi bir değer katar. Yanlış kullanıldığında ise iletişime çok büyük zarar verir ve bazen bizi içinden çıkılması çok güç komik bir durumda bırakabilir. Beden dili kullanımıyla ilgili pek çok kaynakta verilen ve mutlaka dikkate alınması gereken genel ortak mesajlar şunlardır:

–      Ben dili, her kültüre göre değişiklik arz edebilir.

–      Beden dili, kadın ve erkekler arasında farklılık gösterir.

–      Beden dili, insan dışındaki canlılarda da (yani hayvanlar arasında da ) gözlemlenebilir.

–      Beden dili kişiden kişiye de farklılık gösterebilir.

 

Mahmut Açıl

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Son Akşam Yemeği Tablosundaki Sahipsiz Elin Sırrı Ne? başlıklı makalemizde leonardo da vinci tablolarının sırları, leonardo da vinci tablosu ve son akşam yemeği tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir