Genç Gelişim Dergisi

Son Akşam Yemeği Tablosundaki Sahipsiz Elin Sırrı Ne?

Written By: Genç Gelişim - Haz• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

son aksam yemegi

 

Tabloda sanat tarihi uzmanlarının hiçbir zaman üzerinde durmadıkları bir tuhaflık da vardır. Tablonun  sol taraftaki bölümünde, Magdalalı Meryem’in sağ tarafında birisi masaya yakın, diğeri de ona doğru eğilmiş iki kişi temsil edilmiştir. Önce duranın iki eli de görülmektedir. Arkada duran ve bir elini  Magdalalı Meryem’in omzuna doğru uzatmış bulunan kişinin beli hizasında, bir bıçak tutan el görülmektedir. Bu elin, sol elini Magdalalı Meryem’in omzuna doğru uzatan kişinin sağ eli olması, hiç de mümkün görünmemektedir. Eğer bu el ona aitse, bu havari, aynı zamanda büyük bir akrobat da olmalıdır. Ama, bu kişinin beden duruşuna bakıldığında, elin, sol tarafa doğru uzanması imkansızdır ve el, onun eli değildir. Öyleyse bu el, niye tabloda bulunmaktadır? Leonardo gibi bir usta, tabloyu yaparken, sanat tarihçilerinin hiç de üzerinde durmadıkları büyük bir hata mı yapmıştır, yoksa Leonardo bu el ile bir şeyleri mi göstermektedir?

Açıkçası, bu gizemli elin niye tabloda olduğuna dair sanat tarihçilerinden de Leonardo’nun hayatını delik deşik ederek onun gizli taraflarını ortaya çıkarmaya çalışan “komplocu”lardan da herhangi bir açıklama gelmemiştir. Ancak tablodaki başka bir ele, İsa’nın hemen sol tarafında bulunan, masaya en yakın havarinin hemen arkasındaki başka bir havarinin işaret parmağı yukarıya doğru kalkmış eline dair bir çok yorum yapılmıştır. Bu yorumlardan kimisi, aslında bu elin duruşuna ve işaret parmağıyla bir şeyleri işaret etmesine dayanarak, bunun İsa’yı bir uyarmaya çalışan bir el olduğunu ileri sürmektedir. Ancak tablonun başka taraflarında bulunan başka “şifreler”le bu elin duruşunu birleştiren kimi yorumcular ise, bu elin bir uyarıdan çok Leonardo’nun İsa hakkındaki düşüncelerine dayalı bir simge olduğunu iddia etmektedir.

Buna göre, aslında bu işaret parmaklı el, Leonardo’nun başka bir tablosunda da görülebileceği üzere, Hıristiyan dünyasında “Vaftizci Yahya” diye bilinen, Yahya peygambere bir işarettir. Bu tezi ileri sürenler, onu desteklemek için, Leonardo’nun çeşitli tabloları ile Raphael’in 1509’da tamamlanan “The School of Athens” (“Atinalılar Okulu”) adlı tablosunu kanıt olarak göstermektedir.

Leonardo’nun “Vaftizci Yahya”yı kendi başına temsil eden iki yarı tablosuna bakarak, bu işaretin ne anlama geldiğine ve “Vaftizci Yahya”nın niye sürekli olarak bu işaretle anıldığına bakalım şimdi. Bu tablolardan birincisinde, “Vaftizci Yahya”, hayli genç bir kişi olarak resmedilir. Sol elini göğsüne doğru tutarken, sağ eli de işaret parmağı yukarıya kalkık bir şekilde durmaktadır. Yani, “Yahya işareti” yapmaktadır.

İkinci tabloda da “Vaftizci Yahya” bir ağacın altında oturur bir şekilde resmedilmiştir. Sol eli aşağıya doğru uzanan bir baston gibi bir nesneyi tutarken, sağ eli, yine işaret parmağı bir şeylere işaret edercesine açık olarak çizilmiştir. İşte Leonardo’nun bu tablolarını da göz önüne alan bazı yorumcular, işaret parmağı açık eli “Yahya işareti” olarak adlandırmaktadırlar.

“Son Akşam Yemeği”nde havarinin işaret parmağı yukarıya doğru kalkık olarak gökyüzünü gösteren elinden başka, birazdan üzerinde duracağımız diğer bir “şifre”yi açıklamak için önemli görünen bu tablonun yanı sıra, yine Leonardo’nun “Yahya işareti”ni gösteren başka bir tablosuna daha göndermede bulunmaktadırlar. “The Adoration of Magi” (Müneccimlerin Tapınması) adlı bu tabloda, İsa daha bebekken temsil edilir ve annesi Meryem’in kucağındadır. Matta İncilinde 2. bab, 1.-12. ayetlerde sözü edilen, yıldızlara bakarak İsa’nın doğacağını haber veren doğulu müneccimleri resmeden bu tabloda yere dizlerini koyarak eğilen müneccim, birtakım hediyeler de sunmaktadır. Matta’da yazdığına göre, bu hediyeler, “altın”, “günnük” ve “mür”dür. Ancak hediyeler sunan müneccimin önünde, “günnük” ve “mür” görülürken, “altın” yer almamaktadır. Belli ki Leonardo “altın”ı başka bir şey için saklamıştır. Bu arada, müneccimlerden ayrı olarak, arka tarafta, Meryem’in tam da arkasında bulunan ağacın altında bazı kimseler de bulunmaktadır ve bunlar, bu mucizevi olayla ilgilenmekten ziyade, aralarından birinin eliyle gösterdiği ağaçla daha fazla ilgilidir. Bu ağaç, harnup da denilen keçiboynuzu ağacıdır ve “Vaftizci Yahya”yı simgeler. Çünkü Markos 1:6’da belirtildiğine göre, “Vaftizci Yahya”, yabanda dolaşan ve çekirge ile yaban balı yiyen bir kimseydi. Burada sözü edilen yaban balı, “Yahya’nın ekmeği” de denilen harnubun bir ürünüydü.

Raphael’in “The School of Athens”ına baktığımızda ise, burada da sağ elinin işaret parmağını yukarıya kaldırmış bir kimse ile yanında yürüyen başka birisi vardır. Etraflarında kendilerine hayranlıkla bakan çok sayıda da kişi bulunmaktadır. Raphael bu tabloda, Eflatun’a “Yahya işareti” yaptırmıştır. Ancak yakından bakıldığında, Raphael’in Eflatun olarak çizdiği kişi, Leonardo da Vinci’ye hayli benzemektedir ve hatta Leonardo’nun bizzat ta kendisidir.

Bir önceki yazımız olan % 99 KURALI başlıklı makalemizde altın hisse, beyni bilinçli doldurmak ve beyni verimli kullanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir