Genç Gelişim Dergisi

Sinir Hücreleri Nasıl Haberleşirler?

Written By: Genç Gelişim - Nis• 09•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sinaps

Sinir hücreleri arasında sinaps adı verilen geçiş bölgeleri vardır. Buralar, hücreden hücreye bilgi (elektriksel veya kimyasal sinyal) geçişinin olduğu yerlerdir. Elektriksel ve kimyasal olarak iki tip sinaps düşünebiliriz. Klasik anlamda bir kimyasal sinaps, sinir hücresinin ürettiği sinyali o hücreden diğerlerine taşıyan aksonun dallarından birinin uç kısmı ile alıcı hücrenin etrafındaki hücre zarının birbirleriyle yaklaşması sonucu meydana gelir. Hücreler birbirlerine çok yakındırlar fakat gerçek anlamda temas etmezler. Sadece, çok ince bir aralık bırakacak şekilde yaklaşırlar. Hücrelerin etrafını kaplayan hücre zarı, bu sinaps alanlarında bazı çok küçük ve bir o kadar da önemli değişiklikler gösterir. Bu değişiklikler, sinapslardan sinyal iletiminin sağlanabilmesi için gereklidir.

Kimyasal bir sinapsta, sinyalin bir hücreden diğerine geçişi, nörotransmitter olarak adlandırılan madde iletim kesecikleri aracılığıyla olur. Bu kesecikler, iletinin geldiği kaynak  yani sinapstan önceki (presinaptik=sinaps öncesi) hücrenin akson ucundan salgılanır. Bu salgılanma, elektriksel uyarının akson ucuna kadar gelmesi sayesinde olur. Salgılanan ileti maddeleri, sinapsı oluşturan iki hücre arasındaki ince aralığa salgılanmaktadır. Salgılanmayı takiben, çok hızlı bir şekilde, bu madde iletim kesecikleri, karşıdaki hedef  yani sinapstan sonraki (postsinaptik=sinaps sonrası) hücrenin zarı üzerindeki uygun alıcı (reseptör) moleküllerine bağlanırlar. Bu bağlanma ile başlayan çeşitli kimyasal olayların sonucu olarak, yeni hücrede bir elektriksel sinyal oluşur. Çeşitli sinapslardan gelen verilerin toplanması veya bir sinapstan ardı ardına birkaç sinyalin yeni hücreye geçirilmesi ise, yüksek bir elektriksel potansiyel doğurur. Bu potansiyel, aksiyon potansiyeli adını alır ve işte bu potansiyel, diğer hücrelere aktarılmak üzere, akson aracılığıyla gönderilen elektriksel sinyalin ta kendisidir.

 

İşte hücreler arası iletimi sağlayan mekanizma, kısaca bu şekilde işler. Bu sinyal geçişi, sadece sinir hücreleri arasında değil, kasılma emrini kas hücrelerine taşıyan sinir uçlarıyla kas hücreleri arasında ve bezlere salgı emrini veren uçlarla salgı bezi hücreleri arasında da işlev gösterir. Küçük detaylardaki farklılıklarla beraber mekanizma benzerdir.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir