Genç Gelişim Dergisi

Şifrelerimizi Çözebildikçe Başaracağız

Written By: Genç Gelişim - Nis• 18•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sayilar

 

Kendini bilme, aslında gizemli bir ifadedir. Başlangıçta insanın kendini tanıyamayacağı düşünülemez bile… Ancak biraz derinlemesine düşünüldüğünde, kendisini keşfetmeye başlayan bireyin, keşifler yaptıkça hayrete düşebileceği, potansiyellerinin farkında olacağı ve gizli şifrelerini çözebileceği sonucunun kaçınılmaz olduğu anlaşılacaktır.

Kendimizi tanıyabilmemiz için özel bir iç iletişime ihtiyacımız vardır. Kendimize, kendi gözümüzle olduğu gibi başkalarının gözüyle de bakabilmek, kendimizi keşfetmemizin gereklerindendir. Kendimizi iyi tanıyabilirsek, kendi gerçeklerimizle, beklenti ve amaçlarımızla dengeli ilişkiler kurup, yeteneklerimizi de geliştirerek imkânlarımızı daha verimli kullanabiliriz. Kendimizi tanıyabilirsek, içinde bulunduğumuz hal ile olmak istediğimiz hal arasında realist bir değerlendirme yaparak, olması imkânsızlar deryasında boğulmayız. Hepimizde birtakım gizli

kalmış, gelişmemiş ve ortaya çıkmamış bir kısım güçler ve kabiliyetler vardır. Kendini tanıyan insan bunları keşfeder, geliştirir ve değerlendirir.

İnsanlar birer işlenmemiş madene benzerler; insanın gelişimini elmasın gelişim sürecine benzetebiliriz. Kömür madeni, belirli bir jeolojik evrede birbiri üzerine yığılmış ağaçların, bir süreç içerisinde turbo, linyit, taşkömürü, antrasit türü yakacaklara dönüşebildiği gibi, grafit özellikli antrasitin ikinci bir metamorfizmaya uğraması sonucu saf karbon kristaline yani elmasa dönüşmektedir. Benzer olarak, insanın belirli evrelerden geçtikten sonra gittikçe değerleneceği kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Plan yapın - Hedefinizi Eyleme Dökün başlıklı makalemizde hedefler için plan yapmak, hedefleri eyleme dökmek ve plan yapın hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir