Genç Gelişim Dergisi

Şaşmayan Ölçü

Written By: Genç Gelişim - Haz• 04•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

ölçü

 

Hz. Ömer’in devrindeydi.Uyeyne, medine’ye gelmiş, kardeşinin oğlu Hür bin Kays’a misafir olmuştu.Hür, Hz. Ömer’in yakınlarından biriydi.

Kurra’dan olanlar/Kur’an’ı kurallarına uygun bir şekilde en güzel okuyanlar, ister yaşlı olsun, isterse genç, Hz. Ömer’in meclis ve danışma arkadaşlarıydı. Hür de onların arasındaydı.

Uyeyne, Hz. Ömer ile görüşmek istiyordu. Bunun için kardeşinin oğlundan aracı olmasını ve kendisi için görüşme izni almasını istedi. Dedi ki yeğenine:

-Ey kardeşimin oğlu! Bu emirin/yöneticinin/

Hz.Ömer’in yanında senin itibarın var, ondan saygı görüyorsun. Huzuruna varmam için bana ondan izin isteyiver!

Hür, Hz. Ömer’den amcası için izin istedi. Kendisine görüşme izni verildi. Huzuruna vardı. Hz. Ömer’e dedi ki:

-Ey Hattapoğlu Ömer, yemin ederim ki sen bize çok bir şey vermiyorsun, aramızda adaletle hükmetmiyorsun.

 

Ömer ki, Dicle kenarında bir kurdun aşırdığı koyunun hesabını nasıl vereceğini düşünüyordu. Gecenin bir vakti kıyafet değiştirerek ahalinin halini araştırıyor, sıkıntılarını, dertlerini öğrenmek için uğraşıyordu. Babadan yetim torunlarıyla bir köşede aç/sefil/perişan yaşama savaşı veren koca karının halini öğrenince, devlet hazinesinden aylık bağlıyor, sırtıyla evine un ve yağ taşıyor, çorba pişirip eliyle şehit çocuklarına yediriyordu.

Ömer ki devrinde adaletin ve hakkın en güzel biçimde uygulanması, yaşanması,  hayata hakim kılınması, hiçbir kişinin, hatta bir hayvanın bile zarar görmemesi için gecesini gündüzüne katıyordu.

O Ömer ki, devletin işlerini yaparken devletin mumunu, özel misafirini ağırlarken kendi parasıyla aldığı mumu kullanma inceliğini, hassasiyetini, özenini gösteriyor, ahiret hesabını nasıl vereceği endişesiyle gözünü uyku tutmuyordu.

Bir devri Ömer ki, kurtla kuzunun yan yana ve iç içe yaşadığı, kimsenin birbirine haksızlık ve zulüm yapmadığı toplum inşa ediyordu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir Ömer ki, herkes gibi ölünce, bir zalim avcının elinden şehadet şerbetini içince, dağdaki kurtlar ovadaki kuzuya musallat oluyor, düzen bozuluyordu.

Bir Ömer ki, kendisinden sonraki çağları, zamanında uyguladığı Hak ve adalet anlayışıyla aydınlatacak, tarihte benzeri gösterilemeyen bir model olacaktı Güllerin Efendisi’nin izinde…

 

Uyeyne’nin bu sözleri en derin yerinden ve amansız bir biçimde yaralamıştı Ömer’i. Yaratılış bakımından zaten hiddetli bir yapıya sahip olan Ömer kızdı. Uyeyne’yi cezalandırmayı düşündü:

İyi ve güzel dostlar insanı iyilik ve güzelliğe, kötü ve çirkin dostlarsa, yalan, yanlış ve çirkin işlere sürüklerler.

Ömer’in yakın dostlarından/mesai arkadaşlarından/danışmanlarından olan Hür bin Kays hemen Ömer’i uyardı ve yanlışa düşmekten korudu. Dedi ki Ömer’e:

-Ey mü’minlerin emiri, Yüce Allah peygamberine buyurdu ki:

“Habibim, sen/güçlüğü değil/, kolaylık yolunu tut. İyiliği emret, cahillerden/bilgisizlerden yüz çevir!

Ey mü’minlerin emiri, bu adam cahillerdendir!

 

Hayatı Kur’an ayetleriyle karanlıktan aydınlığa çıkan, küfür bataklığından kurtulup iman ile cennet iklimlerine kavuşan, cennetle müjdelenen Ömer, kendisine duyurulan Kur’an ayeti karşısında kendisini toparladı.

Kur’an ayetleriyle konulan ve hayat veren çizgileri, sınırları aşmadı, Allah’ın koyduğu ilahi ölçüleri çiğnemedi. Allah’ın kitabında belirlenen ölçülere uygun davrandı.

 

Veli Karanfil

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Yaşam başlıklı makalemizde yaşam, yaşam hakkındaki sözler ve yaşam nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir