Genç Gelişim Dergisi

Raja Yoga Meditasyonunun Safhaları

Written By: Genç Gelişim - Mar• 06•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

medi

Geri çekilme: Alında parlayan bir ışık noktası, farkındalık noktası olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Olumlama : Ruhsal bilgiyi kullanarak zihninizi yönlendirebilirsiniz. Amaç seçtiğiniz bir düşünceyi, değeri, kişisel gelişim konusunu deneyimlemektir.

Odaklanma : Zihninizin enerjisi seçtiğiniz olumlu düşünce sayesinde bir noktada toplanır. Güneş enerjisi odaklandığında pek çok şey yapar.

Konsantrasyon : Zihninizin ve aklınızın birlikte çalışmasına dikkat etmelisiniz. Konsantrasyonunuz zayıf olduğunda aklınız başka, zihniniz başka yere gider. Kendinizi iki ayrı kişi gibi hissedersiniz. Zihin o zaman aklı dinlemez. Eğer seçtiğiniz olumlu düşünceler üzerinde odaklanıp, konsantre olmayı, yoğunlaşmayı başarabilirseniz zihniniz ve aklınız birlikte çalışmaya başlar.  Konsantrasyondan önce : kontamplasyon,  bilgiyi gözden geçirme ve görselleştirme uygulanabilir. Bunlar yoğunlaşmamızı güçlendirir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sonra deneyim gelir. Bu beş safhalı sürece Raja Yoga’da meditasyon denir. Akıl bilinçli bir şekilde kullanılır. Ne gerçekleştirilmek, deneylenilmek isteniyorsa o seçilir.  Huzur, güç, öz saygı, kararlılık vs. Zevk alıyorsanız ve ilgi duyuyorsanız bunu kolayca başarabilirsiniz. Seçtiğiniz düşüncenin duygularını yaşarsınız. Yine de bunları uygularken dirençle karşılaşırsınız. Çünkü bu meditasyon sizi değiştirir, dönüştürür. Ve her değişim bir tehlikedir ego için. Bir meydan okumadır (challenge). Bu uygulama bir çeşit Zihin Eğitimidir (training of the mind.)

Meditasyon yaparken zihninizi ve aklınızı bilgiyle meşgul edersiniz, yoksa malayani düşünceler ve olumsuz düşünceler sizin özgüveninizi aşağıya çeker. Önceki fiillerinizin, davranışlarınızın kaydedilmiş izleri sizi etkiler.

“Ben zihnimin efendisiyim”, “Ben aklımın ve sanskarlarımın efendisiyim” gibi olumlamaları kullanabilirsiniz.

 

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir