Genç Gelişim Dergisi

Prof. Richard Wiseman’dan 1-2 Dakikada Mutlu Olmanın 3 Sırrı

Written By: Genç Gelişim - Mar• 28•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

mutlu olmak

 

Davranış bilimlerinin pek çok alanında yüzlerce çalışmayı bir araya getiren “59 Seconds: Think a Little, Change a Lot- 59 Saniye: Az düşün, çok şey değiştir” isimli kitabın yazarı ve Hertfordshire Üniversitesi profesörü Richard Wiseman, 1-2 dakikada daha mutlu ve pozitif olmak için yapmanız gerekenleri şöyle açıklıyor:

1. Stresi azaltmak için başkaları için dua edin: Duanın gücüne inanın. Binden fazla kişiye dualarının içeriği, maddi durumları ve tüm vücut sağlıkları hakkında sorular soruldu. Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı bölümündeki araştırmacılar, diğer insanlar için yapılan duaların kişinin parasal stresini azalttığını tespit ettiler. Şaşırtıcı şekilde, yeni bir araba ya da daha iyi bir araba gibi maddi şeyler için dua etmenin ise böyle bir faydaya sahip olmadığı kaydedildi.

2. Motivasyonunuzu artırmak için, hedeflerinizi tüm dünyaya anlatın: Plan yaparak ve dinleyecek herkese anlatarak kendinizi motive etmelisiniz. “Journal of Experimental Social Psychology” isimli dergide yayınlanan bir dizi çalışmada, gönüllülerden bir tepenin ne kadar dik, sarp olduğunu ve tırmanmanın ne kadar zor olduğunu tahmin etmeleri istendi. İki gönüllünün bir araya gelerek yaptıkları tahminler, tek başına yaptıkları tahminlerden yaklaşık yüzde 15 daha düşüktü. Yani birlikte düşündüklerinde daha duruma daha olumlu bakıyorlardı. Amaçlarınızı başkalarına anlatmak, birileriyle paylaşmak onları gerçekleştirmenize yardım ediyor. Çünkü hakiki dostlar ya da aile gereken desteği en güzel şekilde veriyor.

3. İç mutluluğunuzu bulmak için minnettarlık tutumunuzu geliştirin: “Journal of Personality and Social Psychology” isimli tıp dergisinde yer alan çalışmada, araştırmacılar katılımcıları 3 gruba ayırdı ve her bir gruptan, atanmış konular hakkında her gün yazı yazmaları talep edildi. Birinci gruptan minnettar oldukları 5 şey yazmaları, ikinci gruptan kendilerini kızdıran 5 şeyi göstermeleri ve o gün başardıkları 5 şeyi not etmeleri istendi. Sonunda, minnettar oldukları şeyleri yazanların gelecek hakkında daha iyimser oldukları, sağlıklarının daha iyi olduğu rapor edildi. Bu nedenle herkes mutlu olmak için şükretmeyi bilmeli.

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir