Genç Gelişim Dergisi

Pozitiflik Çemberi

Written By: Genç Gelişim - Tem• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

pozitif1

 

Üniversitede bir arkadaşım vardı. Sürekli depresyondaydı, onunla kimse arkadaşlık etmiyordu.  Ama benim gerçekçi ümitlerimin yanında onun ütopik ve imkansız safsataları sürekli çatışıyordu ve sürekli beni çelişkide bırakıyordu. Bu çatışma zihnimi öylesine etkilemişti ki; onunla ayrıldıktan sonra derslerimi boş verdiğimi, notlarımın düştüğünü ve her şeyin tepe takla gittiğini ancak fark edebildim. O zamana kadar ben, farkında olmadan, sahip olduğum tüm güzelliklerden bir hiç uğruna vazgeçmiştim.

İnsanlar sürekli işe yarasın ya da yaramasın, doğru ya da yanlış olsun, diğerlerine tecrübelerini anlatırlar ve çıkardıkları derslerden başkalarının da yararlanmalarını isterler. Kimisi çıkardığı negatif sonuçlar nedeniyle hep aynı noktaya takılmıştır ve içinde ciddi saplantıları vardır. Buna inanırlar ve sizi de inandırmaya çalışırlar.

Bu nedenle çevremizdekilerin düşünce yapılarına, zihinsel kalıplarına çok dikkat etmeliyiz. Çevremize pozitif düşünen insanları toplama ya da pozitif düşünen insanların çevresinde toplanmaya çalışmalıyız.

 

Uzun yıllar önce, bir ülkenin sınıra yakın bölgesinde yaşlı bir adam yaşıyordu. Bir gün, adam atının kaybolduğunu fark etti. Atın sınırın öteki tarafına geçtiğini öğrenenler olmuştu. Komşuları bu talihsiz kaybından dolayı onu teselli etmek için ziyaretine geldiler. Ancak yaşlı adam beklenmedik bir biçimde sukunet doluydu ve şöyle diyordu:

“Önemli değil, belki de göründüğü gibi kötü bir olay değildir. Ve sanırım bu işte bir hayır var.”

            Aylar sonra, bir gece, yaşlı adam dışarıdan gelen at seslerini duydu. Çıkıp baktığında kendi atının yanında başka bir at daha gördü. Belli ki, kendi atı eve bir arkadaş getirmişti.

            Haberi duyan komşuları bu defa onu kutlamak için ziyaretine geldiler ve onun ne kadar şanslı olduğunu söylediler. Bütün bu tebriklere karşılık, yaşlı adam gayet sakin ve düşünceliydi. Komşularına şöyle dedi:

            “Hiçbir çaba sarf etmeden yeni bir atım oldu, doğru; ama bunun hayır mı yoksa şer mi olduğunu söylemek kolay değil. Belki de altından bir şer çıkacak.”

            Söylediği doğru çıktı. Yaşlı adamın oğlu eve gelen ikinci atı çok seviyor ve her fırsatta onunla gezintiye çıkıyordu. Bir gün bu atı sürerken düştü ve sol bacağını fena halde incitti. Ondan sonrada asla yürüyemedi, ayağı aksadı.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

            Yaşlı adam olay karşısında benzer bir tavır sergiledi:

            “Çok kötü gibi görünüyor, ama ardından belki de daha büyük hayırlar gelecek.”

            Daha sonra yaşananlar, yaşlı adamı bir kez daha haklı çıkardı. Bir yıl sonra, o ülkenin girdiği bir savaşa katılmaları için birçok genç askere alındı ve çoğu hayatını kaybetti. Yaşlı adamın oğlu ayağındaki rahatsızlıktan dolayı askere çağrılmadı ve böylece ölümden kurtuldu.

 

Doğru düşünen pozitif düşünen insanlarla birlikte olun. Buna gayret gösterin. Çünkü çevre zihnimizi şekillendirir. Atasözlerimizde de buna sıkça yer verilir.

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”

“Üzüm üzüme baka, baka kararır.”

Çalışma ortamında, okul ortamında, aile ortamında, arkadaş ortamında insanlar; bilerek ya da bilmeyerek, düşünceleriyle diğer insanların hayatına yön verirler.

Başarılı ve mutlu yaşamak istiyorsanız; insanların sizi negatif programlarla yüklemelerine izin vermeyin ve pozitif düşünen, hayata sıcacık bakan, mutlu olan ve mutlu eden insanlarla birlikte olun. Sosyal bir varlık olarak sürekli çevrenizi pozitif insanlarla genişletin ve negatif olan insanları ya hayatınızdan çıkarın, ya da kulaklarınızı tıkayın. Onların sözlerinin sizin zihninizi olumsuz programlamasına engel olun.

 

Bülent Şenyürek

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İste ve Ol başlıklı makalemizde başarmak, düşün ve başar ve iste ve ol hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir