Genç Gelişim Dergisi

Pozi+if Düşünce Her Kapıyı Açar

Written By: Genç Gelişim - May• 22•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bilincalti

 

Pozitif düşünce; sahip olduğumuz yargıların, fikirlerin, kullandığımız sözcüklerin başarıya ve gelişime doğrudan etki ettiğine inanan zihinsel yaklaşımdır. İyi ve olumlu sonuçlar ummak, bir zihinsel yaklaşımdır mesela…

Pozitif düşünce; sahip olduğumuz yargıların, fikirlerin, kullandığımız sözcüklerin başarıya ve gelişime doğrudan etki ettiğine inanan zihinsel yaklaşımdır. İyi ve olumlu sonuçlar ummak, bir zihinsel yaklaşımdır mesela… Pozitif zihnin beklentisi mutluluk, neşe, sağlık ve başarıdır. Zihin, ne umuyorsa onu bulur. Herkes pozitif düşüncenin gücüne inanmaz. Saçma ve faydasız bulur kimileri. Pozitif düşüncenin gücüne inanan insanların bir kısmı ise bu gücü nasıl kullanacaklarını bilmezler. Aşağıdaki hikaye, pozitif düşüncenin gücüne güzel bir örnek…

Olumlu Düşünmenin Gücüne Yönelik Bir Hikaye

Allan, bir iş başvurusunda bulunmuştu. Ancak kendisine güvenmediği, kendisini başarısız bulduğu için işe kabul edilmeyeceğinden emindi. Başvuruda bulunan diğer kişilerin kendisinden daha başarılı olduğunu, onlardan birinin seçileceğini düşünüyordu. Mülakat öncesindeki bir hafta boyunca zihnini negatif düşüncelerle ve başaramayacağına yönelik korkularla doldurdu. Reddedileceğinden emindi neredeyse. Mülakat günü geç kalktı. Giymek istediği gömleğin kirli olduğunu fark etti. Diğer gömleğinse ütüye ihtiyacı vardı. Acelesi olduğu için kırışık gömleği giyerek dışarı çıktı. Mülakat boyunca oldukça gergindi. Bir taraftan buruşuk gömleğini düşünüyor, bir taraftan şimdi kabul edilmediğimi söyleyecekler diye telaşa kapılıyordu. Karnı da açtı, çünkü kahvaltı edecek vakti olmamıştı. Tüm bu negatif düşünceleri mülakat süresince davranışlarına da yansımış ve kötü bir etki bırakmıştı. Sonuçta işe kabul edilmedi.

Jim de aynı iş için müracaat etmişti. Fakat onun çok daha pozitif bir yaklaşımı vardı. İşe kabul edileceğinden emindi. Mülakat öncesi hafta boyunca işe kabul edildiği anı gözünde canlandırdı. Mülakattan önceki akşamda giyeceklerini hazırladı. Erken kalkması gerekiyordu, bu nedenle erken yattı. Sabah uykusunu almış olarak kalktı. Kahvaltısını yaptı ve mülakat yerine vaktinden önce vardı. Sonuç olarak işe kabul edildi. Çünkü iyi bir izlenim yaratmıştı. Pozitif düşünceleri, görüntüsüne de yansımıştı. Aslında Allan ile Jim tecrübe, iş yeterliliği ve donanım açısından benzer niteliklere sahiptiler. Fakat Jim, zihnindeki pozitif düşüncenin gücü ve yaydığı enerjiyle işi alan taraf olmuştu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yaklaşımımız pozitif olduğunda, zihnimizde olumlu hisler ve yapıcı imajlar oluştururuz. Olmasını istediğimiz şeyi zihin gözümüzle görürüz. Bu, gözlere parlaklık, vücudumuza ise enerji katar. Tüm varlığımız, çevreye iyi niyet dalgaları yayar. Dik yürürüz, sesimiz daha güçlüdür. Beden dilimiz, içimizdeki dünyayı dışarı yansıtır.

Pozitif ve Negatif Düşünce Bulaşıcıdır

Hepimiz çevremizdeki insanları, karşılaştığımız kişileri bir şekilde etkileriz. Bu, biz farkında olmadan, içgüdüsel olarak düşünce ve his transferi ya da beden dili vasıtasıyla gerçekleşir. İnsanlar bizim auramızı hisseder ve düşüncelerimizden etkilenirler. Pozitif insanlarla birlikte olmak, negatif insanlardan ise uzak durmak istememizin nedeni budur. Olumlu bir ruh haline sahip olduğumuzda, insanlar bize yardım etmeye daha hevesli olurlar. Negatif düşünceler, sözcükler ve yaklaşımlar negatif ve mutsuz bir ruh hali, beraberinde olumsuz davranışlar yaratır.

 

Remez Sason

Çeviri: Özlem Kocukeli

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Negatif Düşünceleri Pozitife Çeviren 7 Mucizevi Adım başlıklı makalemizde negatif düşünceleri nasıl pozitife çeviririz, negatif düşünceleri pozitife çevirmek ve negatiften pozitife hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir