Genç Gelişim Dergisi

Plan yapın – Hedefinizi Eyleme Dökün

Written By: Genç Gelişim - Nis• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

4 yaş

 

Temel, Fadime ve Dursun arabayla giderlerken bir polis arabayı durdurmuş. Polis, ‘Merhaba efendim, bugün emniyet kemerini takan ilk sürücü sizsiniz; bu yüzden size bir hediyemiz olacak, tam 200 YTL!’ Polis parayı vermiş ve Temel’e sormuş:

‘Bu parayı nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?’

Temel, ‘Hemen cidip ehliyet alacağum!’ demiş.

Polis, ‘Ulan senin ehliyetin yok mu?’ deyince Fadime lafa atlamış: ‘Siz ona bakmayın memur bey, bu içince hep böyle sapıtıyor.’ Polis sinirlenmeye başlamış, bu arada Dursun lafa atlamış: ‘Ula ben size demedum mu çalınti arabayla yola çıkmayalım tiye.’ Polis iyice zıvanadan çıkmış ve birden bagajdan bir ses gelmiş: ‘Ne oldu uşaklar, geçtik mu sinuru?’

Eğer plan yaparsanız, başarısız olma ihtimaliniz düşük olur. Eğer başarısızlığa uğradıysanız, bu büyük bir ihtimalle doğru planlama yapmadınız ya da plana bağlı kalmadınız demektir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kararlılıkla esnekliği harmanlamanız gerekir.

Asla bir stratejiye bağlı kalmam. Bir tanesinin başarısız olması durumunda yedekte bekleyen daha pek çok stratejim vardır.

Donald Trump

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek için kaç tane projesi olduğunu biliyor musunuz? 40 farklı proje hazırlıyor ve 4. projesiyle fethediyor. Gemilerin karadan yürütülmesi o an verilmiş bir karar değildir. Daha fetih planı hazırlanırken eğer Haliç’ten geçemezsek, o zaman ne yaparız sorusunu Fatih Sultan Mehmet projeyi hazırlarken düşünmüş ve çözüm olarak gemilerin karadan da yürütülmesi gerektiğini projeye dahil etmiştir. Alternatifi olmayan en güzel bir plan bile başarısızlığa uğrayabilir.

 

Cengiz Erşahin/Kendini Ateşle/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Hedeflerinize İnanmalısınız başlıklı makalemizde hedeflere inanmak, hedeflere inanmanın önemi ve hedeflerimize inanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir