Genç Gelişim Dergisi

Onun Dünyasına Bir Gezinti

Written By: Genç Gelişim - Haz• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

3 sandalye metodu

Üç sandalye alın. Bu sandalyeleri ikisi yüz yüze bakacak, üçüncüsünü de her ikisini de aynı açıdan görecek şekilde yerleştirin.

 

İletişiminizde sorun yaşadığınız birini seçin. Yaşamınızda varlığını sürdüren ve zaman zaman çatışma içine girdiğiniz bu kişi ile yaşadığınız spesifik bir olay düşünün.

 

Yüz yüze bakan sandalyelerden birine oturun: Bulunduğunuz bu konum “Ben” konumudur. Yani sizsinizdir. Burada kendiniz olarak o kişi ile yaşadığınız olayla ilgili ya da onun genel tutum ve davranışlarına yönelik düşüncelerinizi sesli olarak ve özgürce dile getirin. Kendinizi sınırlandırmadan her şeyi ortaya koyun.

 

Şimdi karşınızdaki, ikinci sandalyeye geçin. Bulunduğunuz bu konum sorun yaşadığınız kişiyi temsil eden “Öteki” konumudur. Bu konumda iken artık tamamen o kişisiniz. O kişi olarak yaşanan olayla ilgili özgürce tüm duygu ve düşüncelerinizi

sesli olarak dile getirin. Hatırlayın ki, burada oturan kesinlikle siz değilsiniz. Olayı onun gözleriyle görün, duyun ve duygularınızı onun haritasına göre, onun kelimeleriyle ifade edin.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Size X dersek, karşınızdaki kişi de Y olsun. Öteki konumundayken; “Y onu kışkırttığımı düşünmüş olabilir.” şeklindeki ifadeler yine sizi barındırmaktadır. Oysa siz tamamen kendi bedeninizden çıkıp, yeni konumunuzla birlikte Y olmalısınız. Çünkü empati karşıdakinin ne düşündüğünü kendimiz olarak tahmin etmek değil, o olarak düşünmektir.

“X in bilerek beni kışkırttığını düşünüyorum.” daha doğru bir ifade olacaktır.

 

Üçüncü sandalyeye geçin. Bulunduğunuz bu konum olayı tamamen tarafsız değerlendiren, her ikisini de tanımayan, yaşanan olaya tesadüfen şahit olmuş “Gözlemci” konumudur. Bu konumda iken X’in ve Y’nin davranışlarını değerlendirin. Objektif olarak özgürce düşüncelerinizi dile getirin.

 

Tekrar birinci sandalyeye “Ben” konumuna geçin. Yine kendiniz olarak az önce yapmış olduğunuz yolculuğun duygu ve düşüncelerinizde yarattığı farklılığa dikkat edin. Hala yeterli ayrıntıları yakalamadığınızı düşünüyorsanız, gözden kaçırdıklarınız var demektir. Tekrar başa dönün ve farkı yakalayana kadar bu uygulamaya devam edin.

 

Bülent Şenyürek

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir