Genç Gelişim Dergisi

Olumsuzluk Makineleri

Written By: Genç Gelişim - Tem• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

mutsuz

 

Bende hayatımın belirli bir dönemini böyle geçirdim, çevremdeki insanlar için tam bir kabustum. Şimdi bu ruh halinden kurtulduğum için kendimi çok şanslı buluyorum. Bu olumsuz alışkanlığımı bıraktıktan sonra hayatımın bir döneminde böyle bir arkadaşım da oldu. Öğretmenlik yaptığım yıllarda birlikte çalıştığımız okuldan bir arkadaş az kalsın beni de kendi yandaşı yapıyordu. Ben her yenilikçi bir fikir ürettiğimde bunu neden yapamayacağımı bana uzun uzun anlatırdı. Zamanla içimdeki şevkin kırılmaya başladığını hissettim. Sonunda yapacağım en doğru hareketin ondan uzak durmak olduğunu fark ettim.

Ben bu tür insanlara olumsuzluk makineleri diyorum, işleri olumsuzluk üretmektir. Sürekli olumsuzluk üretip; çevreyi düşünceleriyle zehirlerler. Hep başkalarının, zekâlarından, zenginliklerinden, paralarından vb şeylerden söz edip dururlar. Ve asla bunlara sahip olunamayacağını ileri sürerek çevresindekilerin de umutlarını tüketirler.

Ya da sahip olunan iyi nitelikler, sanki anormallikmiş gibi aşağılayıcı ve küçük gören bir tavır sergileyerek; iyi olanı yok ederler.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Aynı iş yerinde ya da aynı alanda çalışan iki kişinin tavırlarında da bu ve benzeri davranışları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Biri diğerini baskılamak, ya da ondan faydalanmak, onu avucunun içine almak için; başarıyla işini yapan, işinin ehli olana şaka maskesini takarak, zayıf yanlarına dokunacak sözlerle güya(!) espri yapar. Ya da 10 konuda çok iyiyken,  olumsuz olan 1 yönünü tespit edip, her fırsatta üstüne basa basa kişinin olumsuz yönünden söz edip, onu aşağılamak, küçük düşürmek üzerinde egemenlik kurmak eğilimi gösterir.

Aynı sınıfta iki arkadaş düşünün. Biri çalışkan, ders dinleyen, diğerinin aklı bir karış havada, çalışkan olanla alay edip, ona “İnek” gibi isimler takıyor. Bir süre sonra çalışkan olan, kendini diğerinden soyutlamayı başaramazsa, onun izinden gitmeye başlıyor. Bireysel çalışmalarımda, iyi notlar alan ama bir anda notları düşmeye başlayan öğrencilerimde en sık rastladığım nedenlerden biridir bu. Çocuklarındaki bu ani değişime anlam veremeyen aileler panik halinde yardım arayışı içine girerler ve çoğu zaman ortaya çıkan sonuç, çocuğun bir başkasının olumsuz düşüncelerinin tuzağına düşmüş olmasıdır.

 

 

Bülent Şenyürek

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Büyük Sınav başlıklı makalemizde Büyük Sınav, çocukların kaleminden hikayeler ve dostluk öyküleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir