Genç Gelişim Dergisi

Olayları Beynimizdeki Filtrelere Göre Algılarız

Written By: Genç Gelişim - Nis• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin filtresi

 

Bilginin filtrelenmesindeki farklılıklar, tamamen bireysel farklılıklardan kaynaklanır. Kimine önemli olarak yansıyan bilgi, kimine yararsız olarak yansıyabilir. Güzel bir parkta yürüyüş yapan kişilerden bir kısmı çiçeklere, bir kısmı yürüyüş yoluna, bir kısmı gökte uçan kuşlara, bir kısmı ağaçlara, bir kısmı parkın kenarındaki köpeğe, kimisi karıncalara, v.b. farklı nesne ve olaylara odaklanabilir. Buna ilişkin, çok anlatılan bir hikâyeyi özetlemek isterim:

“Bir şair ile bir marangoz birlikte doğa gezintisine çıkmışlar. Şair, ağaçların gövdesi, yaprakları, çiçekleri, dalları, boyu, endamı arasındaki muhteşem dengeyi tefekkür ederek, yaprakların rüzgârla savrulurken çıkardığı hışırtılardaki müzik ve ritmin ahengi üzerine şiirlerinin ilhamını elde ederken, marangoz aynı ağaçtan iyi bir kasnak çıkabileceği üzerinde odaklanmıştır.”

Yerdeki bir kemik parçası bize önemsiz ya da çöp olarak yansırken, bir köpek tarafından besin olarak algılanmaktadır. Televizyon kumandası bizim için kanal değiştirmek, ses ayarlarını yapmak, televizyonu açıp kapatmak için gerekli göründüğü halde, küçük bir çocuk için, oynanacak ve yere atılacak ilginç bir nesne olarak algılanır. Beden eğitimi öğretmeni tarafından başarılı olarak nitelendirilen bir öğrenci, matematik dersi öğretmeni tarafından yetersiz olarak kabul edilebilir.

Eskimolar, kar kavramı için çok farklı kelimeler kullanırlar. Karın sertliği, yumuşaklığı, rengi, şekli, v.b. özelliklerine göre birçok farklı tabirler kullanırlar. Çünkü bizim için sadece kar olan nesne, Eskimolar için yaşama, barınma, ulaşım, beslenme, v.b. ihtiyaçlar açısından çok önemli bir hayat kaynağıdır.

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Evlilikte Her Duruma Ayak Uydurabilmek başlıklı makalemizde evlilikte durumlara ayak uydurmak, evlilikte her duruma ayak uydurabilmek ve evlilikte uyumlu olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir