Genç Gelişim Dergisi

NLP’de Metaprogram: İç ve Dış Referanslar

Written By: Genç Gelişim - May• 12•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

nlp3

Bazı insanlar alış-veriş için çarşıya çıkar, saatlerce dolaşmasına rağmen hiçbir şey almaya cesaret edemez. Bazı insanlar da alış verişe çıktığında hoşuna giden şeyleri hemen alıverir.

Bazen bir şeyi alıp almamakta yada bir işi yapıp yapmamakta kararsız kalırsınız, dışarıdan biri yada arkadaşlarınızdan biri; bunu al, sana yakışıyor, bu işi yap güzel olur dediği anda birdenbire karar vermiş olursunuz.

İşte bu tür durumlarla karşı karşıya iseniz ve bir işi yapma konusunda başkalarının görüşüne çok önem veriyorsanız siz dış referansa sahipsiniz demektir. Eğer bir şeyi yapma konusunda kendi isteğiniz doğrultusunda hareket ediyorsanız iç referansa sahipsiniz demektir.

Kısaca iç referansa sahip olanlar istediklerini yapma konusunda cesur davranırken, dış referansa sahip olanlar mutlaka birinin onayını beklerler.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bu durumu daha da netleştirmek amacıyla başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.

Çalıştığım dersanelerin birinde kayıtlarla ilgili sorumluluk bana verilmişti. Erken kayıt dönemi başlamış, cazip fiyatlarla öğrenci kaydı yapıyorduk. Bir gün çocuğunu kayıt yaptırmak için gelen bir veliyle fiyat konusunda anlaşamadık. Veli bu şartlarda çocuğunu okutamayacağını, zaten üniversiteden mezun olan birçok insanın işsiz olduğunu, kendisinin tarımla uğraştığını çocuğunun da bu işi yapabileceğini, sonuç itibariyle okumanın çok da faydalı olmayacağını söyledi. Velinin bu davranışı tam bir iç temsil örneği idi. Bunu anladıktan sonra kalkmakta olan veliye şöyle dedim: “Evet haklısınız, sizin dediğiniz gibi çocuğunuz okumanın dışında birçok işle uğraşır ve hayatını kaza-nabilir. Ben de size okumanın faydalı olduğunu anlatamam, gerçekten öyle düşünüyorsanız çocuğunuzun kaydını yaptırmazsınız. Ancak okumanın yararlı mı zararlı mı olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Çocuğunuzu okutmadığınız için pişman olup olmayacağınızı da siz benden daha iyi düşünürsünüz. “

Aslında dersaneci birisi için okumanın faydasız olduğunu söylemek oldukça tehlikeli bir işti. Ama ben yine de çocuğunu kaydetmezse kendisinin zararlı çıkacağını doğrudan söylemedim. Kendisinin düşünmesini, karar vermesini sağladım. Bu sözleri hiç beklemeyen veli kendi kendine biraz düşünerek tekrar oturdu. Sonunda öğrencinin kayıdını yaptırdı. Oysa bu veliye okumanın yararlarını anlatmaya ya da haksız olduğunu söylemeye kalksaydım büyük ihtimalle beni dinlemeyecekti bile.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Güven Kütüphanesi başlıklı makalemizde güven eksikliği, güven eksikliği nasıl giderilir ve güven kütüphanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir