Genç Gelişim Dergisi

NLP Niçin Bu Kadar Etkilidir?

Written By: Genç Gelişim - Haz• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

nlp-nedir

 

Birçok kişisel gelişim uzmanı meslektaşım, NLP’ye saldırıyor. Haklı oldukları yerler var. Ama şunu da unutmamak lazım ki, evren boşluk kabul etmez. Boşluklar doldurulur kuralına göre, hiçbir boşluk kendi başına bırakılmaz. Bugün bütün dünyada NLP’ye yoğun bir ilgi var. NLP’ye ilgi sadece geniş halk tabanında değil. Bir çok psikolog, psikiyatr ve psikolojik danışman, beyin cerrahı ve diğer uzmanlık alanlarındaki hekimler yoğun bir şekilde NLP eğitimi alıyor ve bu deneyimi paylaşıyorlar. Sporda, sanatta, eğitim dünyasında, siyasette ve iş dünyasının yönetim kademesindeki bir çok kişi NLP’ye merak sarmış durumda. Basit bir ekonomik Adam Smith kuralı olarak arz ve talep dengesinin NLP’de de kurulması çok doğal. Bir yerde bir ürüne ilgi arttıkça o ürünün fiyatı yükselecek ve o ürünü sunanlar çoğalacaktır. Taki piyasa kendi dengesini bulana kadar.

Bir ikinci husus ise, NLP’nin yanlış ellerde kullanılıyor olmasıdır  ki, dünya durduğu sürece bunun önğne geçebilecek hiçbir tedbir yoktur. Çağlar boyu kutsal mesajları ileten Peygamberler, ilahi mesajları topluma anlatırken, ‘evet, bana da vahiy geldi’ diye ortalığa çıkan yalancı peygamberler olduğu gibi, hiçbir beceri ve birikimi olmaksızın, evet evet ben de bir NLP uzmanıyım diye ortalıkta dolaşan bir çok kişi var.

Eğer NLP’ye ilgi duyuyorsanız, en iyi uzmanını bulmak için araştırma yapmak size kalmış.

Başkanın Adamları diye Tüğrkçe’ye çevrilen ve başrollerini Dustin Hoffman ve Robert De Niro’nun paylaştıkları ‘Wag the Dog’ filminin başlangıç sahnesi şu soru ile başlar:

‘Neden köpekler kuyruklarını sallar?’ ‘Çünki’ diye cevaplar seyis; ‘Köpeklerin başı kuyruklarından daha akıllıdır da ondan. Eğer kuyruk daha akıllı olacak olsaydı, bu takdirde kuyruk köpeği sallardı’  Çevremizde bizi sarsan, sarsmaya çalışan, sallayan, savuran, sürükleyen ve süründüren bütün beyinlerin, kafaların, sistemlerin ve düzenlerin kuyruğu olmayı seçmek yerine, kendi sistemimizin beyni olmak daha anlamlıdır. O takdirde, her isteyenin bizi çekip savurmasını durdurabiliriz. Ve İnönü’nün ölümsüz sözünü anmanın tam vaktidir : Bu ülkede namuslular da, en az namussuzlar kadar cesur olmadığı sürece, o millet için kurtuluş yoktur.

 

Münir Arıkan

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sözsüz İletişim başlıklı makalemizde beden dili, beden dilini kullanmak ve iletişimde beden dili hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir