Genç Gelişim Dergisi

Keşkeleri Unutun

Written By: Genç Gelişim - May• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayattan keyif almak

 

İnsan hayatı, istese de, istemese de pişmanlıklarla ve keşkelerle doludur. Çünkü önce seçim yapıp bir doğrultuya yönelinmekte, sonuçlar çok daha sonra ortaya çıkmaktadır. Üstelik, seçenekler çoğaldıkça seçmek de zorlaşır. seçeneklerin bazıları birbirine öylesine yakındır ki hangisini seçerseniz seçin, gözünüz arkanızda kalır.

Hayatınızdaki en zor seçimler ise; işinizi ve eşinizi seçerken karşınıza çıkar. Çünkü; onurlu, dürüst ve kişilik sahibi biriyseniz, her ikisinin de dönüşü yoktur. Ya bu deveyi güdecek, ya da bu diyardan gideceksiniz.

Günümüzde, mesleğinizi seçme şansınız hemen hemen elinizden alınmış durumda. Okuyarak, yazarak, dirsek çürüterek ulaştığınız bütün birikimlerinizin, sınav denilen bir pamuk ipliğine bağlanmış olması ne yazık ki yadsınamaz ülke gerçeğimiz. İşinizin mesleğinizle ilgili olması en akla yakın olduğuna göre  işinizin seçimi de şansa kalmış oluyor. Aslına bakılırsa, eş seçimi bile, bir oranda buna bağlıdır.

Başarının önemi büyüktür. Başarıyı yakalamak için, ileriye dönük, kararlı bir duruş gerekir. Önceden her türlü olasılık düşünülerek, hesap-kitap yapılarak bir karara varıp o yönde emin adımlarla yürümezseniz başarıya ulaşamazsınız. Unutulmamalıdır ki; “her yöne koşan, hiçbir yere varamaz.” Önemli olan; neyi istediğinizi bilmenizdir. Neyi istediğinizi bilirseniz, istediğinizi er veya geç, elde edersiniz.

Başarıya ulaşanların geçmişleri biraz araştırıldığında; onların her şeyden önce kendilerine güvenerek yola çıktıkları görülür. İnsanların kendi başlarına elde ettikleri her şey daha değerli ve daha anlamlıdır. Çünkü onların arkasında, alın teri ve emek vardır. Daha ötesinde, kararlı birer duruş vardır. “Tedbirde kusur etme, takdire karışma” sözüne inanıyorsak eğer, elimizden gelen her şeyi yaptığımız hâlde başarısız oluyorsak üzülmemeliyiz. Bizim kusurunuz olmayan konularda keşkelerin yeri yoktur. Aksi hâlde keşkelerin kapısı açılmış demektir ki o kapıdan geçenleri durdurmak ve o kapıları kapatmak artık imkânsız gibidir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İnsanın kendisini beğenmesi kötü bir huy değildir. Kendimizi beğenmezsek eğer, yaptığımız hiçbir şeyden zevk alamayız. O zaman başarının da bir anlamı kalmaz. Önemli olan çalışmak, enine boyuna düşünmek ve kararlı bir şekilde elden geleni yapmaktır.

 

Girişimcilik, keşkelerin bittiği yerde başlar.

 

Gazanfer Sanlıtop

www.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Ailelerin Attığı Olumsuz Zihinsel Çapalar başlıklı makalemizde ailelerin attığı olumsuz zihinsel çapalar, çapalar insanı nasıl etkiler ve nlp ve çapalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir