Genç Gelişim Dergisi

Karizmatik Olmanın 22 Sırrı

Written By: Genç Gelişim - Mar• 28•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

karizmatik-erkek

 

 1. Karizmatik olmak bir sanattır. Karizma öncelikle insanın içinden gelmeli, dışına yansımalıdır. İsteyen herkes karizmatik olabilir, her adımı sabırla uygulasın, yeter.
 2. Karizma insanın kendisini nasıl hissettiğiyle, başkaları üzerinde yarattığı etkinin kombinasyonundan oluşur. O yüzden öncelikle kendinizle barışık olun, kendinizi sevin.
 3. Özgüveniniz yüksek olsun ve bunu karşınızdakilere hissettirin.
 4. Gizemli olun. Kendinizi hemen ele vermeyin, her zaman hakkınızda bilinmeyen bir şeyler olsun.
 5. Kendinize has bir giyim stiliniz olsun. Sizi yansıtsın, sizi anlatsın. Pahalı giyinmeniz şart değil, kıyafetlerinizle uygun ve farklı kombinasyonlar oluşturarak son derece büyüleyici olabilirsiniz.
 6. İçi boş bir karizma uzun ömürlü olmayacaktır. Yaptığınız başarılı işler, yerine getirdiğiniz sorumluluklar, iş disiplininiz ve profesyonel davranışlarınızla karizmanızın hakkını verin. Başarının gücüyle onu kalıcı ve sarsılmaz kılın.
 7. Doğal, kendiniz gibi olun. Başkalarına benzemeye çalışan kişiler karizmatik değil, en iyi ihtimalle diğer kişinin başarısız bir kopyası olarak algılanırlar.
 8. Birilerini taklit etmeyin. Karizma sahibi kişi sadece insanların düşüncelerini yönlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kişiliği ve tavırları başkalarınca taklit edilir. Öte yandan araştırmalar gösteriyor ki, karizmatikler başka karizmatikleri taklit etmiyorlar. Her karizmatik kişi biricik ve özgündür.
 9. Bir mesajınız olsun. Tepki görmekten çekinmeyin. Bir şeyin doğruluğuna gerçekten inanıyorsanız, onu sonuna dek nazikçe savunun. Karizmanız ve kendinizden emin duruşunuz insanların görüşlerinizi kabul etmesini sağlayacaktır.
 10. Tiyatro kursuna ya da oyunculuk okuluna katılın. Aktörler/aktristler, izleyicileri cezp etmek ve duyguları harekete geçirmek için karizmatik kişilerle aynı teknikleri kullanırlar.
 11. İletişim ve liderlik becerilerinizi geliştirecek kurs ve seminerlere katılın, kitaplar okuyun, yayınları takip edin.
 12. İnsanlar gerçek duygu ve düşüncelerini başkalarına kolay kolay açmaz, kendilerine saklarlar. Ancak samimi ve doğal olduğunu hissettikleri kişilere yakınlık duyar, kendilerini daha kolay açarlar. Bu yüzden insanların sizin yanınızda kendilerini rahat ve güvende hissetmelerini sağlayın, doğal bir samimiyet içinde olun. Onları kaçıracak ve sizden uzaklaştıracak şeyler söylemekten kaçının.
 13. Karizmatik olmak, insanları memnun etmek, onlardan onay almak anlamına gelmez. Karizmatik insanlar için, başkalarının ne düşündüğü pek de önemli değildir. Onlar kimsenin onayına ihtiyaç durmaksızın, bir başlarına karizmatik ve etkileyicidirler.
 14. Ilımlı olun, keskin köşelerinizi yontun, orta yolu bulun. Aşırı ciddiyet ve kaygıdan uzak kişiler daha karizmatik olarak algılanırlar.
 15. Muhatabınıza, kendisinin sizin için gerçekten önemli olduğunuzu hissettirin.
 16. Tanışma sırasında gevşek değil güçlü bir şekilde tokalaşın. Muhatabınızın gözlerine bakın. Kendinizi muhatabınızın pozitif yönlerini keşfetme konusunda eğitin.
 17. Dinleyin, dinleyin ve dinleyin! Dinleme becerilerinizi geliştirmek üzere kendinizi eğitin.
 18. Karşınızdaki kişi konuşurken tepkinizi görünür kılın. Gülümseyin, başınızla onaylayın, muhatabınıza ismiyle hitap edin.
 19. Kendinizden ziyade karşınızdaki kişiye, onun söz ve davranışlarınıza odaklanın. Onunla ilgili herhangi bir durum hakkında konuşuyorsanız empati yapın, olaya onun gözleriyle bakmaya çalışın. Yakın ilgi gösterin.
 20. Övgüleriniz samimi, gerçekçi ve abartıdan uzak olsun. İnsanlar kendilerine yönelik övgüye mutlaka tepki verirler. Gerçekten öyle düşünmüyorsanız hiç söylemeyin, daha iyi.
 21. Ne istediğinizi bilin ve her davranışınızın öncesinde kendinize bir hedef koyun. Amaçsız hareket etmeyin yani.
 22. İnisiyatif alın, proaktif olun, kararlı bir duruşunuz olsun.

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir