Genç Gelişim Dergisi

Kadını (erkeği) Garanti Olarak mı Görüyorsunuz? Eşinizi Birey Olarak Görüp Saygı Duymanın Önemini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Written By: Genç Gelişim - Nis• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

evlilik

 

Kadın veya erkek hiç fark etmez, insan öncelikle birey olarak görülmelidir. Mesela toplumda kadın için kullanılan bazı deyimler vardır; ‘sen kadınsın erkek işine karışma, eksik eteksin, saçın kadar konuş, saçı uzun aklı kısa’ gibi.  Kadının bu şekilde nitelendirildiği bir ailede yetişen çocukların bilinçaltı olumsuz mesajlarla doludur. Hâlbuki hayatın her safhasında kadının önemi ve değeri büyüktür. Önemli olan insan olmaktır. Özellikle Kur’an-ı Kerim’de beni çok etkileyen şey, hitap edilirken “Ey insanoğlu’ deniyor olması. Bu noktaya ciddi anlamda dikkat çekmek istiyorum. Her şeyden önce bizler bireyiz, insanız. Birbirimizi bu şekilde değerlendirmeliyiz. Bu gözle bakınca insanlar birbirlerine daha çok saygı duyuyor ve eşlerinin de kendine ait bir dünyası, bir ailesi ve bir kültür birikimi olduğunu fark ediyorlar. Bir kadını veya bir erkeği sadece cinselliği ile değerlendirmek demek; mucizevî bir varlık olan insanı küçümsemiş ve kısır döngü değerlendirmiş oluruz.

Zaten birey olarak veya insan olarak birbirlerini tüketmiş o kadar çok insan var ki. Özellikle eşlerin birbirine küfretmesi, hakaret etmesi ilişkileri yıpratır ve aileyi nitelikli bir beraberlikten uzaklaştırır. Küfür, hakaret ve argo sözcükler incinmelere sebep olur, karşıdaki insanın bireyselliğini rencide ettiği için de ‘sen yoksun, sen bir hiçsin’ mesajı verir. Böylece saygı da yavaş yavaş azalır ve biter. Saygı olmayan yerde aşırı mutsuzluk ve huzursuzluklar yaşanır.

 

Evlilik, yuva kurmak, mutluluğa götüren adımlardır. Dolayısıyla, eşler birbirlerini birer garanti olarak değil de, hayatın anlamı olarak görmeli, eşlerinin nasıl bir anlam ve değer ifade edeceğini ona göre şekillendirmeliler. Birbirlerini, hayatı dolu dolu yaşayacakları birer yoldaş olarak görmeli ve aralarındaki sevgiyi, saygıyı pekiştirmenin arayışı içinde olmalılar.

 

150 Soruda Evlilik/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir