Genç Gelişim Dergisi

Kaçış Alanı

Written By: Genç Gelişim - Haz• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

farkındalık1

 

Kaçış alanı, tehditkâr bir ihlal edicinin yaklaşmasıyla birlikte, hayvan ya da insan olsun, canlının kaçabileceği ve kritik alanının ötesinde bulunan bölgedir.

Bazı öğrenciler, öğretmeninin tehdit edici bir tavırla yaklaşmasıyla kaçarlar. Bu, normal, içgüdüsel bir tepki olup, bu tepkinin gösterilmesi de beklenmelidir. Öğretmen, tehdit edici bir tavırla yaklaşırken, öğrencisinin yerinde duracağına inanıyorsa, imkânsızı bekliyordur. Öte yandan öğrencinin, fiziki bir ceza göreceğini bile bile öğretmeninin yanına gitmesini beklemek ise, mantıksızlıktır. Birçok öğrenci böylesi taleplere boyun eğer, ancak bu tür davranışların onların tüm kişilikleri üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını pek kimse merak etmez.  Merak edip konuyu araştıranların vardıkları sonuçlar ise, önemli ölçüde dikkate değerdir.

Gözütok(1993) tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen “okulda dayak” konulu bir araştırmanın sonuçlarına göre, dayak yiyen öğrencilerin çok az bir kısmı öğretmeni haklı bulup, pişmanlık duymaktadır. Öğrencilerin tamamına yakını ise korku, üzüntü, acı, öfke, kırgınlık, mahcubiyet, nefret, kin, kaçma arzusu, bunalım, isyan, öğretmeni dövme, hatta öldürme arzusu içindedirler.

Demek ki artık, öğretmenin vurduğu yerde gül bitmiyor; güller solduruluyor.

Fiziki olarak cezalandırmak günümüzde doğru olmayan bir davranış olarak değerlendirilmekte, bu yola başvuran öğretmenin de insanca olmayan davranışlara davetiye gönderdiği düşünülmektedir.

 

Mahmut Açıl

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Esnek Olan Kazanır başlıklı makalemizde esnek olan kazanır, esnek olmak ve esnek olmak kişiye kazandırır hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir