Genç Gelişim Dergisi

İş Kadınlarının En Sık Yaptığı 10 Beden Dili Hatası

Written By: Genç Gelişim - Mar• 29•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

basari-olumlama

 

Liderlerde aranan 2 tür beden dili sinyali vardır: İçtenlik (empati, nezaket, şefkat) ve Otorite (güç, güvenilirlik, statü). Kadın lider ve yöneticiler içtenlik ve sempati söz konusu olduğunda çok etkileyici olurken, güç ve otorite sinyalleri verme konusunda son derece başarısızlar maalesef. İşte böyle algılanmalarını sağlayan beden dili hataları:

1-   Başını yana eğmek: Başı eğik tutmak muhatabınıza empatiyle yaklaştığınız ve onu anladığınız izlenimi yaratır; ağırlıklı olarak kadınlara özgü bir beden dili işaretidir. Başlangıçta pozitif bir sinyalken, zamanla karşıdaki kişinin bilinçaltında, her şeye boyun eğen biri olduğunuz yönünde bir fikir yerleşmesine neden olur. Güçlü ve otoriter görünmek isteyen bayan yöneticilerin başlarını fazla eğmeyip doğal bir pozisyondan dik tutmalarını öneririm.

2-   Büzülmek-omuzlarını kısmak: Kendine güvenmeyen kişiler omuzlarını ve boyunlarını kısarak fiziksel olarak küçülme çabasına girerler. Yüksek statü sahibi, özgüveni yüksek kişilerse rahat ve dik durur, boyunlarını kısmazlar. Bayanlar özgüven sinyali vermek için rahat oturmalı, kollarını, bacaklarını rahat kullanmalı, sıkmamalılar.

3-   Kız çocuk gibi davranmak: İnsan stres altındayken kendisini rahatlatıcı hareketlerde bulunur. Ellerini ovuşturur, kollarının üst kısmını ovalar, boynuna dokunur… Kadınlar ise stres altındayken çocukça davranışlar içine girebiliyorlar. Mücevherleriyle oynuyor, saçlarını kıvırıyor, parmaklarını ısırıyorlar. Bu tür hareketler de onları ciddi ve soğukkanlı görünümden uzaklaştırıyor.

4-   Aşırı gülümsemek: Gülümsemek pozitif bir sözsüz sinyal olmasına rağmen kadınlar bilmeliler ki, aşırıya kaçıldığı zaman gülümsemek kafa karıştırıcı ve güvenilirliği azaltan bir hal alabilir. Özellikle ciddi bir konu üzerinde konuşurken pozitif olmak adına yapılan gülümsemeler kadınlara fena halde puan kaybettirir.

5-   Aşırı kafa sallamak: Başını öne-arkaya sallamak seninle aynı fikirdeyim, seni anlıyorum mesajı verir. Muhatabı konuşmayı sürdürme konusunda cesaretlendirir. Ama aşırıya kaçıldığında emme basma tulumba etkisi yaratır ve hiç de hoş bir imaj oluşturmaz. Karşınızdakine cesaret verir sadece, size güç ve otorite kazandırmaz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

6-   Ses volümünü ayarlayamamak: Genelde kadınlar bir şey soruyormuş ya da onay bekliyormuş gibi konuşmalarının sonunda seslerini yükseltirler. Konuşurken otoriter bir izlenim yaratmak istiyorsanız normal bir tonda başlayın, önemli kısımlarda sesinizi hafifçe yükseltin, en sonda da volümü düşürün.

7-   Sıranın gelmesini beklemek: Erkek yöneticiler sözün kendilerine gelmesini beklemeden karşıdaki kişinin sözünü keserek konuşmaya başlamakta tereddüt etmezler. Ancak kadın yöneticiler söze karışma konusunda daha nezaketli ve sabırlı davranırlar. Bu noktada, uygun yerde karşıdaki kişinin sözüne müdahale edebilmeyi ve lafa karışmayı öğrenmeliler ki pasif ve güçsüz olarak algılanmasınlar.

8-   Hislerini fazla dışavurmak: El-kol hareketleri ve mimikler sözlerimize bir anlam ve tutku katar. Ancak fazla dışavurumcu olmak kadınlara otoriter görünme konusunda puan kaybettirir. Unutmayın, sakin ve duygularını kendine saklayan bir kişi, daha güçlü görünür.

9-   Güçsüz tokalaşma: Güçsüz bir şekilde tokalaşan kadın yöneticiler pasif ve özgüvensiz olarak algılanırlar. Bu yüzden profesyonel tokalaşmayı öğrenmelisiniz. Vücudunuz ve yüzünüz tamamen tokalaşacağınız kişiye dönük olmalı. Avuç içlerinizin birbirine değdiğinden ve özellikle başparmağınızı güçlü kullandığınızdan emin olun. Muhatabınızın elini aşırı sıkmayın tabi ama güven veren bir şekilde ellerinizin buluşmasına izin verin.

10-   Dış görünümünü kullanmak: Bir kadının güzelliğini ve cazibesini kullanması erkekleri etkileyebilir belki ama sunduğu ürünün ya da temsil ettiği markanın güvenilirliğini tehlikeye atar. Aşırı makyaj, frapan kıyafetler, göze çarpan saçlar bir işkadını değil, sahne sanatçısı imajı yaratır. Dikkat çekersiniz belki ama ürün ve hizmetiniz için sonuç tam bir fiyaskodur.

 

Carol Kinsey Goman

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir