Genç Gelişim Dergisi

İş Görüşmelerindeki Genel Sorulara Verilecek En Uygun Cevaplar

Written By: Genç Gelişim - May• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

calisma etigi

 

“Biraz kendinizden bahseder misiniz?” Cevabınızın uzunluğu 1-2 dakikayı geçmesin. Lafları eveleyip gevelemeyin. Başlangıç olarak özgeçmişinizin bir özetini aktarabilirsiniz.

“Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?” Aradığınız bilgiyi internette veya kütüphanelerin gazete ve dergi arşivlerinde bulabilirsiniz. Ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar iyi olur.

“Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” Bu soruyu cevaplamadan önce söz konusu boş pozisyonun görev tanımını ve hedefini iyice anladığınızdan emin olmalısınız. Böyle bir soru sorulduğunda hemen kendi isteklerinizi sıralamaya başlamayınız. Onların bu pozisyondan beklentileri üzerinden konuşunuz.

“Bizim için diğerlerinden farklı ne yapabilirsiniz?” Daha önce çalıştığınız yerlerde karşılaştığınız ve bu firma için de önemli olabilecek, gelecek için örnek teşkil edebilecek problemlere nasıl çözüm bulduğunuzu anlatabilirsiniz.

“Önerilen pozisyondan ne anladığını tanımlar mısınız?” Net ve açıklayıcı bir tanım kullanınız. Bu tanım, işin var olma sebebini ve sonucunu içerebilir.

“Firmamıza ne kadar sürede faydalı olmaya başlayacağınızı düşünüyorsunuz?” Sakın gerçekçi olmayan kısalıkta bir süre söylemeyiniz. En iyisi, işe başladıktan bir süre sonra daha net bir bilgi verebileceğinizi belirtmektir. 

 

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Her Kapıyı Açan Nezaket Kuralları başlıklı makalemizde nazik olmakiher kapıyı açan nezaket kuralları, naziklik ve nezaket hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir