Genç Gelişim Dergisi

İş Dünyasında Yeni İklim Politikası: 4 Mevsim Yöneticilik

Written By: Genç Gelişim - May• 18•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

4-mevsim

 

Mevsime Göre Yöneticilik

İşletmelerin sessiz dillerinin personel davranışlarıdır. Personel davranışları o işletmelerin nasıl bir yönetim tarzıyla yönetildiğinin ipuçlarını verir. Yönetim tarzları kurumsallaşmamış işletmelerde mevcut yöneticiler birbirinden çok farklı anlayış-huy-davranış-eylem içeriğine sahiptir. Burada olan personele olur. Değişen her yöneticiye göre şekil almak pek de keyif verici değildir. Değişen durumlarla iş ve davranış bocalamasına giren çalışanlar, işletmeler için ciddi tehlike oluşturur. Yönetimin değişkenlikleri işyerinin iklimini derinden etkilemektedir. Bunun için daha yalın olarak mevsimlerin yönetim yapılarıyla kaynaştırılmasını izleyelim:

Yaz Mevsimi Yöneticilik: Sorunlar çıkmadan her şeyin yolunda gittiği düşünülen bir anlayış hâkimdir. Para akışı iyidir. İşler normal seyrindedir. Böyle olunca da hiçbir sorun dikkat çekici olmamaktadır. Personel davranışlarından ya da üretimden kaynaklanan sorunlar çok fazla dikkate alınmamaktadır. Ne de olsa işler yolunda gitmektedir. Yolunda giden işlerin sorgulanmasının da âlemi yoktur. Yapılan bütün yanlışlar da ya doğru olarak kabul edilmekte ya da çok fazla önemsenecek bir durum olarak görülmemektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kış Mevsimi Yöneticilik: Kriz dönemlerinin yaşandığı, güzel ve verimli günlerin ardından geldiğinde çok zor geçirilen bir dönem… Bu dönemde hiçbir şeyin yolunda gitmediği düşünülür. Her türlü olay, durum ya da hareket göze batar. Yönetimin ağız tadı yoktur. Her şey problemli olarak değerlendirildiğinden atılabilecek olumlu adımların önü bile kesilir. Ruhlar ve anlayışlar daralmış, üretkenlik ve paylaşım azalmıştır. Eski günler yâd edilmeye başlanmıştır. Artık anılar ve eski başarılar konuşulur. Hayallere yer yoktur kışta. Kışın ürkütücü soğuğu altında sonlarını beklemektedirler.

Sonbahar Mevsimi Yöneticilik: Bitişin habercileridir, sonbaharlar. Sonbaharlarda yapraklar gazel olur, dökülürler. Hazan mevsimidir, sonbahar. Bir bataklığa düşülmüştür. Ve çırpınışlar başlamıştır. Kimi şirketler çöküş gerçeğini kabullenmezler. Kriz döneminin kendilerine uğramayacağını sanırlar. Kendilerini yaptıkları işlerle avutmaya çalışırlar. Mevcutla yetinmeye çalışırlar. Stratejik bir planları olmadığı için bir bir kaliteli personellerini de kaybetmeye başlamışlardır. Güven vermeyen şirketlerim vasıflı çalışanları o şirketi bir şekilde terk etme arayışına ve kendi kariyerlerini kurtarmanın derdine düşecektir. Bu davranışlarıyla da çoğu zaman haklıdırlar. Yönetim anlayışının kokuştuğunu ilk görenler bu vasıflı çalışanlardır. Güçleri yetmezse bu gemiyi terk etmekte herhangi bir sorun da görmeyeceklerdir. Profesyonellik de bunu gerektirecektir.

İlkbahar Mevsimi Yöneticilik: İşletmelerin ve çalışanların mutluluğu yakaladığı, heyecan ve enerji dolu bir mevsim… Ürünler, mağazalar ve satıştakilerin bir bütün oluşturduğu iklim yaşanır. Her yer hareketlidir. Çalışanlar ürünlere ve hizmetlere hayat verirler. Mağazaların üzerinde ölü toprağı yoktur. Üretkenlik hâkimdir. Hoşgörü ve paylaşım çokça ve nitelikli olarak gözlenir. ‘Kalbin merkez alındığı bir anlayış’ yaşanılır. Yönetimle çalışanlar arası uyum vardır. İşler yolundadır. Davranışlar beklenildiği gibidir. Verimlilik en güzel boyutlarıyla yaşanılır.

 

Abdüllatif Erdoğan

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Egonun Esiri Olmak başlıklı makalemizde başarının 41 kere maşallahı, ego ve egonun esiri olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir