Genç Gelişim Dergisi

İnsanlar Amaçlarına Ulaşmak İçin Yeterli Kaynağa Sahiptir

Written By: Genç Gelişim - May• 04•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

azim

 

Biz insanlar, sahip olduğumuz potansiyel gücün maalesef farkında değiliz. Hep başkalarının durumunda olmayı ister, başkalarının yaptıklarını; ancak onların yerinde olduğumuz zaman yapabileceğimize inanırız.

İş adamı için, öğretmen için, öğrenciler için, herhangi bir insan için amaçlanan şeye ulaşma adına yeterli imkan vardır. Yeter ki kaynaklar harekete geçirilsin.

Öğrencilere yaptığım “etkili ders çalışma ve motivasyon” seminerlerinde onlara kaynaklarının farkında olmalarını ve bunları hakkıyla kullanmalarını söylüyorum. Bunu onlara anlatmak için, “Kazanmak için nelere sahip olmanız gerekiyor?” diye sorduğumda çeşitli cevaplar alıyorum. Bu cevaplar da onlara yeterli imkanlarının ve kaynaklarının olduğunu hatırlatıyor.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İnsan yeter ki bir hedefe ulaşma azminde olsun, ne tür ve ne çok kaynaklara sahip olduğunun farkına varacaktır.

Mesela ömür boyu hapse mahkum birisi için bir tırnak makası ya da küçük bir kaşık önemli bir kaynağı teşkil edebilir. Çünkü mahkum bu sayede tünel kazabiliyor. Bu tür hadiselerin yazılı ve görsel basında yer aldığını hepimiz biliyoruz.

Bazen yokluk bile kaynak olabilir. Bu durumu şöyle bir örnekle anlatmak istiyorum. Sol kolu olmayan birisi judocu olmak ister. Hocası ona sadece bir hareket gösterir ve bu hareketi kusursuz yapmasını ister. Genç sadece bir hareketi mükemmel yapmak için belki bir yıldan fazla çalışır. Yarışmalara katıldığı zaman sadece o hareketle rakiplerini yener. Finale geldiğinde de aynı hareketle rakibini yenerek şampiyon olur. Gencin tek bir hareketle başarıya ulaşmasının bir nedeni vardır. O da sol kolunun olmamasıdır. Çünkü yapılan harekete karşı koymak için, rakibinin onun sol kolundan tutması gerekmektedir.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İdeal Erkek Nasıl Olur? başlıklı makalemizde ideal erkeğin yapması gerekenler, ideal erkek nasıl olur ve kadın erkek ilişkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir