Genç Gelişim Dergisi

İnsan Hayal Ettikçe Yaşar Ama…

Written By: Genç Gelişim - Haz• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayal

 

İnsanlar hayalleri ile yaşar ama hayaller zamanla hedefe dönüşmezse, sönmeye mahkumdur. Hayaller, insan beyninde uçuşan sonbahar yaprakları gibidir. Bir nostalji rüzgarı gelir maziden ve hayaller geçmişe doğru süzülür. Bir rüzgar gelir, gelecekten, bilim kurgunun fantezilerinden ve  hayaller, geleceğe doğru yol alır.

Geçmişten geleceğe ortalıkta uçuşup dolaşan bu eşsiz hayallerimiz, adına hedef dediğimiz özel malikanelerde bakıma alınmazsa, geleceğimizi besleyemez, geleceğimizi oluşturamaz ve gerçekleşemezler.

Hedefler geleceğimizin sınırsız gücü, bitmeyen enerjisi ve hatta yaşam enerjimizin kaynağıdırlar. Sağda solda uçuşan hayaller, karar dediğimiz hedef tutucularla, avlanır, toplanır ve hedef malikanesine alınır.

Malikanede onları bekleyen ev sahibi; inançtır. İnançlarımız, hayallerimizi hedeflere dönüştüren simyacıdır. Hem de öyle bir simyacı ki, hayallerin hedeflere dönüşmesi yanında, taşların altına dönüşmesi devede kulak kalır. Çünkü inanç simyacısı, yapabileceğimize inandığımız her şeyi yapabileceğimizin yollarını gösterir bize. Halbuki simyacının yapabildiği en büyük beceri, taşları altına dönüştürmekten ibaret tek  bir kimyasal dönüşümdür, o kadar.  Oysa inanç simyacısı, bir insanın kimyasını baştan ayağa değiştirecek ve bir insanı değiştirerek, bütün insanlığı değiştirebilecek şeylere muktedirdir.

İnançlarımız, geleceğe dair inançlarımız, o koca malikanede bir başına ev sahipliği yapamaz elbette. Ona yardımcı olacak uşaklar, dadılar, hizmetçiler, seyisler ve kahyaları vardır. İnançlarımızın en büyük yardımcısı, sırdaşı, kötü gün yoldaşı, kankardeşi; kanaatlerimizdir. Ön kabullerimiz, varsayımlarımız, duygu ve düşüncelerimiz ve (bildiğimiz kadarıyla) bildiklerimiz de inançlarımızın yardımcılarıdır. Ama bunların hiçbiri kanaatlerimiz kadar inançlarımızı destekleyemez.

 

Münir Arıkan

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Karizmanın Tanımı başlıklı makalemizde karizma nedir, karizma tanımı ve Karizmanın Tanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir