Genç Gelişim Dergisi

İnsan Beyni Hakkında Yanlış İnançlar

Written By: Genç Gelişim - May• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyinde baslar

 

İnsan adaleleri nasıl spor yaptıkça güçleniyorsa beyin de zihinsel çalışmalara bağlı olarak güçlenmektedir. Ayrıca, beslenme şekli, dinlenme, uyku ve spor yapmaya bağlı olarak gelişmektedir. Şunu açıkça ifade edebiliriz ki, insan, beynini ne kadar çok kullanırsa beyni gelişecek ve kullanmadığı potansiyelin de farkına varacaktır.

Bilim ve teknolojideki baş döndürücü ilerlemeye rağmen insan beyni hakkında kesin bilgilere ve verilere ulaşılamaması beynimiz hakkında yanlış inanışların varlığını kaçınılmaz kılıyor.

Bu yanlış inanışlara örnek verecek olursak, insanın 21 yaşından sonra bin ile on bin arasında beyin hücresini yitirdiğine inanılır. Oysa insan öğrenme yolu ile beynini çalıştırırsa ise (kitap okumak bu duruma örnek olabilir) hücre kaybı yerine beyin daha da gelişmiş olacaktır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir başka yanlış inanç ise, insanlarda yaşlandıkça beyinsel faaliyetlerin gerilediği yönündedir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasının asıl sebebi insanların kendilerini eğitme yolunda çaba harcamamalarıdır. Tanıdığım emekli bir komiser yaptığı çalışmalardan sonra yüz rakamlı bir sayıyı hafızasına alabiliyordu. Demek ki insanın yaşlanmasıyla beyin fonksiyonlarının tamamen gerilemesi doğru bir bilgi değildir.

O zaman insana düşen vazife kendisine sunulan bu yüce kuvvet ve kudretin farkına varmak; hayatını bu istikamet üzere devam ettirmektir. Bu sayede insanlarımız bilhassa yaşlılarımız gençliklerini hikâye eden sevimli tonton dedeler olmaktan çıkacak, köşe başlarında bakıma muhtaç olmaktan kurtulacak ve daha üretici, toplum adına daha faydalı bir yaşlılık devresi yaşayabileceklerdir.

Yanlış inanış ve düşüncelere bir örnek daha verecek olursak insanların zihinsel alışkanlıklarını değiştiremeyecekleri konusundadır. Oysa insanın kaderi alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı değildir. Zihinsel tembellikten veya zihinsel alışkanlıklardan kurtulmanın en önemli yolu, gerçekleştirilebilecek hedeflerin belirlenmesidir. İnsan ancak bir hedefe ulaşma adına kendine yeni davranışlar ve yeni alışkanlıklar kazandırabilecektir.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Resul Yavuz ile İşgal’in Sancılı Yılları başlıklı makalemizde işgal yılları, işgalin sancılı yılları ve işgalin sancılı yılları kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir