Genç Gelişim Dergisi

İnançların Öğrenme Üzerindeki Etkisi

Written By: Genç Gelişim - May• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

inancin etkisi

 

İnançlarda yaratıcı güç ve yıkıcı güç vardır.İnanç kendini gerçekleştirme gücüne sahiptir.Her şeyi öğrenme arzusuyla dünyaya gelen insanı, yanlış inançlar geliştirerek beceriksiz bir varlık olarak yetiştirmek mümkündür.

Daha küçüklükten itibaren insanı engelleyici faaliyetlerde bulunmak kendine güvensizliğin temelini atmaktadır.

Üniversite hazırlık sözel bölüm dersine giren bir matematik öğretmeni öğrencilerine matematik dersinin çok kolay olduğunu, bu dersi yapabileceklerine ve böylece daha başarılı olacaklarına dair sözler söyler. Ardından öğrencilere;

-Size çok kolay bir soru soruyorum. Onu yaptınız mı iş tamamdır.

Bunları söyleyen öğretmen söylediklerinin aksine tahtaya bir olimpiyat sorusu yazar. Sözelci öğrenciler ne kadar uğraşırlarsa da soruyu çözemezler.

Öğretmen öğrencilere dönerek:

-Arkadaşlar bu soruyu yapamıyorsanız, hiçbir soruyu yapamazsınız, matematikten ümidinizi kesin, der.

Farkında olmadan olimpiyat sorusuyla muhatap olan ve çözemeyen öğrenciler, kolay bir soruyu dahi yapamadıklarını düşünerek matematiği öğrenemeyeceklerine dair bir inanç geliştirirler.

Öğretmen bir hafta sonra derse gittiğinde bir de ne görsün! Sınıf bomboş.

Bu duruma örnek olabilecek bir olayı ben de yaşamıştım öğretmenlik hayatımda.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Oluşturulan inançların insanların başarısını ne kadar etkilediğini henüz bilmiyorum.

Sınıflardan birine derse girdiğimde öğrencilere şöyle bir konuşma yapmıştım:

“Arkadaşlar, biliyorum tarih dersi sıkıcı bir derstir.  Ama siz üniversiteye hazırlandığınız için öğrenmek zorundasınız. Dersin sıkıcılığını biraz benim biraz da sizin gayretinizle aşabiliriz.”

Bir müddet sonra öğrenciler derse gelmemeye başladılar. Bir gün, dersime hiçbir öğrenci gelmedi. Öğrenciler kantinde oturuyor ama derse gelmiyordu. Yanlarına gittim, neden derse gelmediklerini sordum. İçlerinden biri bana şu inanılmaz ama beni kendime getiren cevabı verdi:

-Hocam siz baştan kaybettiniz, bizi tarih dersinin sıkıcı olduğuna inandırdınız. Biz de sıkıcı bir dersi öğrenmek istemedik.

Bu olay öğretmenlik hayatımda bir dönüm noktası olmuştu artık. Faydalı olacağını zannederek söylediğim sözler öğrencilerde yanlış inançlar ve düşünceler oluşturmuştu.

Artık her yıl ilk derslerimde öğrencilere tarih dersinin çok zevkli oluduğunu, öğrenmenin çok kolay olduğunu, beraberce tarihin büyülü dünyasında unutamayacakları bir gezinti yapacağımızı anlatarak olumlu inançlar geliştiriyorum. Sonuç mu? MÜKEMMEL

 

İnançlar yalnız bizim duygularımızı etkilemekle kalmaz. Birkaç saniye içinde vücudumuzu da değiştirebilir.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir