Genç Gelişim Dergisi

İletişim

Written By: Genç Gelişim - Haz• 13•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

iletisim

Zaman zaman kendi gündeminizi ikinci plana atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu zorlanış sizi asla iletişim kopukluğuna sürüklemez. Örneğin, kendi gündeminizin ağır bastığı bir anda, bu basıncı ikinci plana itekleyip, konuştuğunun dört katı dinlemesini bilen biri durumunda kaldığınızı düşünün. Bu basit kuramı o an uyguladığınızda, bazı işlerinizin doğru yola girdiğini fark edeceksiniz. Çoğunlukla dinlemeye ek olarak, hatalarınızı kabul etmeniz, insanlarla daha olumlu iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Tabii bu egzersiz size (Eğer biraz evvel söz ettiğim insan üçgeninde yaşıyorsanız ve de yeterince şeffafsanız) hatalarınızı itiraf etme cesaretini de kazandıracaktır. Böylelikle yanlış anlaşılmayı da engelleyerek, iletişim gücünüzü artırarak geliştirmiş olduğunuzu, bir an bile unutmamalısınız.

Bu gelişimin aksini de yapabilir insan. Örneğin, bir veya birileriyle tartışırken, amacınız daima kendinizi haklı çıkarmaksa, hiçbir zaman, iyi bir iletişimci olamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü hayat oyunculuğunun gerekleri böyledir. Hayat oyuncuları şu noktayı asla unutmamak zorundadır. Tartışmayı kazanmak, haklı olmak her şey demek değildir. Yaşamda kazanmak, tarafların yarar sağlaması, kişisel bağların güçlendirilerek iletişim yoluyla, her iki tarafın hedeflerini elde etmelerine katkıda bulunabilmesi demektir. Bu gereği yerine getirebilmenin elbette ki en önemli unsuru, kendi içinizdeki motivasyonunuz olacaktır.

Bu motivasyon içinde, yaşlanmadığınızı hissetmeniz mümkündür. İyimser, şeffaf ve iletişimde güçlü olan kişilikler, yaşlılığın alıp götürdüklerine saplanıp kalmazlar. Öğrendiklerine, edindikleri becerilere ve yeni yaratmaya çabaladıkları projelere sımsıkı sarılarak, yaşam adına yaptıklarından hoşlanır hale gelirler. Ve tabii geleceğe dair büyük girişimlerde bulunmak, onlar için olağan durum oluverir. Bu çizgide yürüyenler, bir gün emekli olurlarsa, sadece alan değiştirmeleri olarak görülmelidir. Bundandır ki, yukarıda belirtilen anlayışı benimserseniz, yüzünüzdeki hatlar ne kadar derinleşirse derinleşsin, saçlarınıza ne kadar kar yağarsa yağsın, emir vermeyi değil, iletişim kurmayı tercih edeceğinizden, asla şüpheniz olmamalıdır. Akıp giden, durdurulamayan zaman… Bu her an kaybedilen birimal değerde, insanlarla aranızda köprüler kurmaya çabalamanız, aranıza hendekler açmaktan daha güzel, daha olumlu değil midir?

“Şunu asla siz ve tüm insanlar unutmamalıdır” diye düşünüyorum. EN İYİ VEYA EN MÜKEMMEL HENÜZ YAPILMAMIŞTIR. Hayat oyunculuğuna bu mantıkla bakılırsa, hep EN İYİ VEYA EN MÜKEMMELİ YAPMANIN YÖNTEMLERİ ARANACAKTIR.

Buradan kuşak farklılıklarındaki iletişim kopukluklarına da ulaşmak pekâlâ mümkündür. Örneğin sizler anne ve babanızdan ne kadar ilerdeyseniz, bilin ki, çocuklarınızdan da o kadar geride olacaksınız. Sizin yaptıklarınızı aile büyükleriniz şaşkınlıkla, hatta zaman zaman isyanlarla izleyip tartışırken, unutmayınız, bu devinim içinde, aynı veya benzer sorunların biraz daha gelişmiş biçimini, çocuklarınızla yaşayacaksınız. Bu tamamen doğanın, sosyal yapının, dünya görüşünün, ekonomik yapılanmanın ve teknolojinin gelişimi veya değişimiyle doğru orantılı olacaktır. İşte sorun, her kuşak için bu noktada başlar. Eğer bahsettiğiniz insan üçgenindeki yapıyla, bahsedilen iletişim ustalığını gösterebilirseniz, alışmayacak engel, üstesinden gelinmeyecek zorluk yoktur.

İletişimin alt yapısında, tek madde olarak şunu görüyor ve benimsiyorum. İLETİŞİMİN DOĞRULUĞUNU VE GÜZELLİĞİNİ YARATAN TEK ŞEY VARDIR. O DA İNSAN SEVGİSİDİR. Çocuklarla coşkuyla ilgilenebiliyorsanız, başı dertli insanlara yardım elini uzatabiliyorsanız, sizin gibi düşünmeyenleri ve size karşı olanları, sevgi ile analiz edip onlara dokunabiliyor ve insanca sevebiliyorsanız, iletişim adına önemli bir engeli aşmışsınız demektir. Unutmamalısınız, “Yapamam, beceremem, üstesinden gelemem” diyen insanlar, kendilerine karşı güvensiz ve de ÖZLERİNDEKİ İNSAN DENEN GÜZELDEN KORKANLARDIR.

 

Kazım Eryüksel

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sunumda Beden Dili başlıklı makalemizde başarılı sunum, sunum ve Sunumda Beden Dili hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir