Genç Gelişim Dergisi

II. Abdülhamid’in Son Arzusu Neydi?

Written By: Genç Gelişim - Tem• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

abdülhamid

 

Osmanlı ordularının hemen her cephede yenildiği haberlerinin İstanbul’a geldiği günlerde Enver Paşa, II. Abdülhamid’i, ziyaret etmişti. II. Abdülhamid’in yeğeni Naciye Sultan’la evli olan Enver Paşa, edep ve saygıyla “Ne yapalım?” diye onun görüşünü soruyordu.

II. Abdülhamid, uzun zamandan beri politikadan uzak olduğunu belirterek devletin bu zor anında sorumluluk almak istememiştir. Fakat yine de barış aramanın devletin hayrına olacağını söylemiştir.

Kendisi gibi Osmanlı Devleti’nin de son günlerini yaşadığını gören II. Abdülhamid, “Senden başka emânımız yok Rabbim!” diye çaresiz Allah’a yakarmıştır. Devlet’in kurtulmasının imkânsız olduğunu gören II. Abdülhamid, son arzusunu şöyle dile getirmiştir:

– “Eğer kurtulamayacaksak, Rabbim bana, bu ölümden bin beter günleri göstermesin! Son niyazım budur!..” (İsmet Bozdağ, Sultan Abdülhamid’in Hatıra Defteri, 9. Baskı, Pınar Yayınları, İstanbul 1992. s. 163

21 Eylül 1842 Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda dünyaya gelen II. Abdülhamid, 10 Şubat 1918 Pazar günü İstanbul’da Beylerbeyi Sarayı’nda kalp yetmezliğinden vefat etmiştir.

Son dakikalara kadar kendini kaybetmeyen II. Abdülhamid, şöyle vasiyet etmişti:

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

“Göğsüne ahidnâme duası konacak, yüzüne Hırka-i Saâdet destimali, siyah kâ’be örtüsü örtülecekti!” (Levon Panos Dabağyan, Osmanlı’da Şer Hareketleri ve Abdülhamid Han, 3. Baskı,  IQ Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul 2005. s. 606)

II. Abdülhamid’in vasiyeti aynen yerine getirilmiştir. II. Abdülhamid’in naaşı, Babüsaade önünde kılınan cenaze namazından sonra Divanyolu’nda Sultan Mahmut Türbesi’ne gömülmüştür.

Devrinin en buhranlı döneminde devraldığı Osmanlı Devleti’ni 33 yıl süreyle dâhice politikalar takip ederek yöneten Ulu Hakan Abdülhamid Han, yetmiş beş sene, dört ay, on dokuz günlük hayatının otuz iki yıl, yedi ay, yirmi yedi gününü saltanat makamında geçirmiş; tahttan indirilişinden sonraki sekiz sene, dokuz ay, on üç gününü de Selanik’te ve İstanbul’da Beylerbeyi Sarayı’nda sürgünde geçirmiştir.

Yerli aydınlarımız O’na “Kızıl Sultan” diye hakaretler savururken; dönemin İngiltere Hariciye Nazırı Sir Edward Grey’in Sultan Abdülhamid’in vefatını öğrendiği zaman söylediği şu söz, O’nun büyüklüğünü ne güzel açıklar:

“Ne büyük kayıp! Hasmımdı ama onun ölümü ile diplomasi mesleği artık şevkini kaybetti!”

 

Mehmet Bicik

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Yeniden Başlamak başlıklı makalemizde her gün yeniden başlamak, yeni gün ve yeniden başlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir