Genç Gelişim Dergisi

II. Abdülhamid, Doğu Rumeli Konusunda Zafiyet mi Göstermiştir?

Written By: Genç Gelişim - Tem• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

dogu rumeli

 

Bazı çevreler, II. Abdülhamid’in Doğu Rumeli konusunda zafiyet gösterdiğini iddia etmişlerdir. Bulgar Prensi Du Battenberg Filibe’yi bir baskınla işgal ettikten sonra İstanbul Hükümeti’nin haberi olmuştu. Bulgarların Filibe’yi işgalleri karşısında Osmanlı Devleti, hiçbir teşebbüste bulunmamış, Bulgarlara savaş açmayı göze alamamıştı.

II. Abdülhamid, Doğu Rumeli Meselesinde kendisini şöyle savunur:

“O sıralar bu mesele için Filibe’ye asker göndermek hem güç, hem de tehlikeliydi. 93 seferinin perişan ettiği ordu daha toplanamamıştı. Hazine tamtakırdı. Askerin ihtiyaçlarının karşılanması, memurların aylıklarının verilmesi için bile güçlükle para bulunuyordu.

Vilayetler vardı ki oradaki jandarmalar, yirmi aydan, otuz aydan beri aylık almıyordu. Böyle bir zamanda, sırf nâmdan ibaret kalmış olan bir hükümdarlık hakkı namına, sonu karanlık ve meçhul bir savaşa girmeyi ben tehlikeli gördüm. (İsmet Bozdağ, Sultan Abdülhamid’in Hatıra Defteri, 9. Baskı, Pınar Yayınları, İstanbul 1992. s. 31-32)

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

II. Abdülhamid, 1885 yılında sergilediği bu akılcı ve ihtiyatlı tutumuyla Balkan Savaşı’nı 28 yıl geciktirmiştir.

 

 

 

Mehmet Bicik

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Olumsuzluk Makineleri başlıklı makalemizde olumlu olmak, Olumsuzluk Makineleri ve pozitif düşünce hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir