Genç Gelişim Dergisi

Hayal Gücünün Önemi

Written By: Genç Gelişim - May• 09•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayal

 

Akli resimler, zihni kalıbınızın biçimlenmesine yardım eder.

 

Bakın, 1984 Olimpiyatlarında şampiyon olan Sylvie Berner hayal gücünden nasıl yararlandığını şöyle açıklıyor: Yatmadan önce atlayışlarımı kafamda canlandırırdım. İlk atlayışım, bir olimpiyatta nasıl atlamam gerekiyorsa öyle idi. Atlayışımda hata varsa zihnimdeki filmi geri sarıp hatayı düzeltiyor ve mükemmel bir atlayışa geri dönüyordum. Bana sorarsanız bu çalışma antremandan daha önemlidir. Bazen antremanlardan izin alır, günde beş kez, on dakikalık bir zihinde canlandırma yapardım. Bir yıldan uzun bir süre bunları hep yaptım. Hayalimde mükemmel atlayışı canlandırıyor, kalabalığın tezahuratını işitiyordum. Hatta birileriyle sohbet ederken bile mükemmel atlayışımı zihnimde canlandırıyordum.

Ünlü tenisçi Chirist Evert ise başarıyı düşlemeyi nasıl yaptığını şöyle açıklıyor:

Maçlardan önce yapacağım her şeyi en ince ayrıntılarına kadar kafamda prova ederdim. Nerede nasıl duracağımı, değişik durumlarda neler yapacağımı zihnimde canlandırarak maça çıkardım. Kendimi rakibin oyun sitiline göre ayarlar, zayıf bir vuruş yaparsam fileye geldiğini zihnimde canlandırarak hazırlanırdım. Zihinde canlardırma yaptığımda maçı daha oynamadan oynamış gibi hissederdim.

Galatasaraylı Okan’da kendisini dinamik tutan gücün maçı kazanma düşüncesinden kaynaklandığını, zor zamanlarda maçı kazanacağımızı hayal ederek güç toplardım, diyor.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bu gücü yönetmek de insanın elindedir.

İnsanın bir düşünceyi zihninde canlandırması kişiye tahmin edemeyeceği bir güç ve motivasyon sağlar. Öyleki Albert Einstein “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” demiştir. Sporcular müsabakalardan önce başarılı olmayı düşündükleri, başarıya kendilerini inandırdıkları ve başarının hayalini kurdukları zaman daha başarılı bir performans ortaya koymaktadırlar. Öyleyse bu gücü herkes kullanabilir. Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci sınav korkusunu üniversiteyi kazandığını düşünerek yenebilir, ders çalışma isteği olmadığı zaman kendisini üniversitede hayal ederek, ailesinden, çevresinden takdir gördüğünü düşünerek kendini motive edebilir.

Burada şunu belirtmek de gerekir ki bir öğrenci ders çalışırken, hayal kuruyorsa ve bu durum ders çalışmayı engelleyici bir durum ise; çalışanlar hayal kurmaktan iş yapmaya vakit bulamıyorsa elbette bu tür bir hayal kurma faydalı değil zararlıdır. Hayal kurma; çalışmayı, öğrenmeyi engelleyici bir durum olarak değil, isteksizlik anında boş bir anda kendini çalışmaya motive etmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

Eğer ağaçlara tırmanmayı istiyorsanız yıldızlara tırmanmayı hayal edin.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Başkalarından Beklemek Yerine Kendin Yap başlıklı makalemizde başkalarından bekleme, kendi işini kendin yap ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir