Genç Gelişim Dergisi

Hadi Gelin Beraber Meditasyon Yapalım

Written By: Genç Gelişim - Nis• 25•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

meditasyon cesitleri

 

Her gün otuz dakika meditasyon yapmanız iyi bir başlangıç sayılır.Önce sakinleşin ve gevşeyin. Gevşemek ve rahatlamak Meditasyon için en iyi hazırlıktır. Rahat bir şekilde oturun. Yavaş ve derin bir nefes alın, dörde kadar sayıp nefesinizi tutun, sonra yavaşça nefesinizi boşaltın. Aşağıdaki sözleri yumuşak bir ses tonuyla içinizde tekrarlarken kaslarınızdaki gerginliklerin azaldığını ve zihninizdeki tüm olumsuz düşünce ve duyguların nefesinizle birlikte çıkıp gittiğini düşünün:

 

“Başımdaki ve yüzümdeki kaslar gevşiyor. Tüm vücudumdaki kaslar gevşiyor. Ben gevşiyorum, sakinleşiyorum ve rahatlıyorum. Tüm olumsuz düşünceler ve duygular içimden çıkıp gidiyor. Daha da rahatlıyorum. Kollarımdaki ve ellerimdeki kaslar gevşiyor. Bacaklarımdaki ve ayaklarımdaki kaslar gevşiyor. Dikkatim ayaklarımda, ellerimde ve başımda. Dikkatim karnımda, kalbimde, gırtlağımda ve alnımda. Ben alında parlayan bir yıldızım.”

 

Bunları içinizden geçirip sessizlik içinde oturun.

 

Arka fonda uygun bir müzik ( New Age de olabilir ) çalıp, bir tütsü de yakabilirsiniz. Bunlar sizin Alfa düzeyine geçmenizi kolaylaştıracaktır. Tüm sisteminiz ‘size karşı’ ya da ‘Gadap tecellisi altında’ değil, ‘sizin iyiliğiniz için’  ya da ‘Rahmet tecelliyatı altında’ çalışmaya başlayacaktır.

 

Zihninizin enerjisi bir İçsel Nehir gibidir. Dikkatinizi nereye yönlendirirseniz oraya akar. Enerjiniz nereye akarsa oraya hayat verip orayı güçlendirir. Zihniniz ve bedeniniz gevşediğinde ve rahatladığında bu sizin sağlığınız ve mutluluğunuz için çok yararlı olacaktır. Beden Diliniz ve Fizyolojiniz sizin ‘rahat ve güvenilir bir dost’ olduğunuzu gösterecektir.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Stresle ve zihindeki kargaşalarla savaşmanın en kolay yolu sakinleşmeyi, yavaşlamayı ve rahatlamayı öğrenmektir. Deneyimleriniz arttıkça fazla zorlanmadan bunları elde ettiğinizi ve gündelik yaşamınıza geçirdiğinizi göreceksiniz.

 

Yukarıdaki basit egzersizi yaptıkça tüm bedeninizdeki gerginlikler yerini gevşemeye, rahatlığa, olumlu düşünce ve duygulara bırakacaktır. O zaman İçsel Sesinizi ya da Vicdanınızın Sesini duyabileceksiniz. O zaman bu yazıyı tekrar okuyun. Uygulamalarınız arttıkça yeniden okuyun. Her seferinde yeni şeyler anladığınızı göreceksiniz.

 

Daha derin bir Meditasyon için yukarıdaki uygulamadan sonra aşağıdaki uygulamaya geçebilirsiniz.

 

“Sembolik bir Kapının eşiğinden geçiyorum. Birçok odası ve kapısı olan tarihi bir Sarayın büyük salonuna giriyorum. Dolaşıyorum. Birden odalardan birinde adımın yazılı olduğunu görüyorum. Kapıyı açıp içeri girdiğimde aşağıya doğru kıvrıla kıvrıla inen bir Spiral Merdivenle karşılaşıyorum. Merdivenden inmeye başlıyorum. Yavaşça. Aşağıda İçsel Hazinelerle dolu bir odayla karşılaşıyorum. Orada bir süre kalıp Sessizlik, Huzur, Baraka, Saygı, İşbirliği ve Başarı gibi mücevherleri elimdeki kadife keseye dolduruyorum. Sonra geri dönüş yolculuğum başlıyor. Hazine Odasından çıkıp Spiral Merdivenden yukarıya tırmanıyorum. Adımın yazılı olduğu odadan büyük salona geçiyorum. Sarayın geniş Kapısından dışarı çıkıyorum. Meditasyonu sona erdiriyorum.”

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Yukarıdaki çalışmaları uygulamaya alıştıktan sonra bu yazının sonundaki uygulamaya geçebilirsiniz. Bu uygulamalar sizin kendiniz ve çevreniz için bir ‘Rahmet kaynağı’ olmanızı sağlayacaktır. Sevgiyle Hizmetin değerini o zaman daha iyi anlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Olayları Beynimizdeki Filtrelere Göre Algılarız başlıklı makalemizde beyindeki filtreler, olayları beyindeki filtrelere göre algılarız ve olayların algılanmasında beyindeki filtrelerin etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir