Genç Gelişim Dergisi

Gregory A. Curtis’te Kişisel Öznel Deneyimler

Written By: Genç Gelişim - Nis• 29•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

psikiyatri-psikoloji

 

 

Bilişsel Psikolojinin anahtar kavramlarından, sonuçlarından birisi, Yaşam Algımızın öznel oluşudur. Deneyimlerimizi, İçinde Olduğumuz Hal ve Duygularla boyamaktayız. Bu kavram ya da sonuç, metafizik alanlara kadar uzatılabilir. Genellikle öznel dendiğinde kendi zihnimizde ve bedenimizde düşündüklerimizi ve hissettiklerimizi anlarız. Nesnel dendiğinde de bedenimizin sınırlarının dışında olan bitenleri ve zihnimiz içinde deneyimleyemediğimiz şeyleri anlarız. Bir tinsel öğrenci, tinsel gerçekleştirmenin ileri seviyelerine ulaştığında, genellikle öznelin bazı nesnel yanları kapsayacak şekilde genişlediğini keşfeder. Telepati, durugörü, psikokinesis ve imanla tedavi gibi birçok psişik olgu bunların arasındadır.

 

Yetişmeleri sırasında derin konsantrasyon çalışmaları yapan Tinsel Ustaların eriştiği ileri seviyelerde, öznel, uygulamada nesnel ile aynı anlama gelmektedir. Böyle Ustalar nesnel bilgi ve kontrola erişmeleri sırasında küçük bir engele katlanmaktadırlar. Dinlerin ve folklorun tanrılar olarak tanıdığı güçlere sahip olmaktadırlar. Bu Ustalar kendi içkin insani doğalarının özel bir yanını geliştirmiş basit insanlardır. Ve tüm o hayranlık uyandıran becerileri sırasında, onlar halen öznel ve nesnel arasındaki normal ayrımın farkındadırlar ve halen nesnel olanı kendilerinin dışında olarak gören insanlara karşı saygı duymaktadırlar.

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Evlilikte Duygusal Zeka başlıklı makalemizde duygusal zekada kadın erkek farkları, duygusal zekanın evliliğe etkisi ve evlilikte duygusal zeka hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir