Genç Gelişim Dergisi

Girişimci, Genç ve KOBİ Üçgeniyle İşsizliğe Çözüm

Written By: admin - Şub• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

girisimcilik

Bilindiği üzere, çeşitli vesilelerle genç bir nüfusa sahip olduğumuz ve gençlerin bu ülkenin geleceği olduğu sıkça tekrarlanır. Bu aşamada dikkatimizi çeken önemli bir sorun, gençlerimizin ne yazık ki büyük çoğunlukta işsiz olmaları, özellikle sosyal güvence açısından kamu kuruluşlarında iş arayışlarının yoğun olduğu ve ne yazık ki girişimcilik ile ilgili çok az bilgiye sahip olduklarıdır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 15-24 yaş grubundaki nüfus açısından bakıldığında, genç nüfustaki işsizlik oranı, 2012 Temmuz ayı için %16,3 olarak, görülmektedir. Bu saptamayla, ilişkisel ve çözüm odaklı çok sayıda yazı ve çalışma olmasının yanında, kamu tarafından da çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Bu nedenle konunun, gençlerin “girişimcilik” konusuna ve düşüncesine nasıl yaklaştığına ve girişimdeki başarı fırsatlarına bakmak, yine sonuç odaklılık açısından yararlı olacaktır.

Girişim düşüncesi, doğal olarak birçok kişi için sadece bazı durumlarda (başka çare yoksa) yapılacak, yani özellikle para kaybetmeyi göze alarak, dahası çevresiz ve parasız olmayacak zor bir macera olarak görünür.

Üniversitelerde ders verdiğim dönemde “Girişimcilik” derslerimde gençleri sadece bilgilendirmeye değil, aynı zamanda yüreklendirmeye ve girişimciliğe yönlendirmeye çalıştım. Bu konuda başarılı olan ciddi örnekler var. Küçük sermaye ve girişimlerle kendi işyerini açan, ağaç diken, eğitim ve organizasyon işi yapanlar var. Bu konudaki “Girişimcilere Yol Haritası” isimli kitabım 2005 yılında çıkmıştı.

Unutmadan, “genç” demekle sadece belirli bir yaşa kadar olan gençleri ve girişimcilik demekle de sadece gençlerin girişimciliğine odaklanmayalım. Çünkü girişimcilik açısından kadınlar ve özellikle yaşı ne olursa olsun emekliler dâhil, içlerinde girişimcilik ateşi olan gençler var.

Tanımına bakacak olursak, en fazla 250 sigortalı çalışanı bulunan, yıllık cirosu 25 Milyon TL’yi aşmayan, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere KOBİ denir. Sokak aralarında faaliyet gösteren küçük esnaflardan, onlarca kişiyi istihdam eden büyük sanayi işletmelerine kadar neredeyse her işletme, KOBİ sınıfına girmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin ticaret hayatını %99 gibi muazzam bir çoğunluk olan KOBİ’ler yönlendirmektedir. (KOSGEB)

Gençler için meslek edindirme kursları muhtelif kuruluşlarca veriliyor. Önemli bir imkân ise “Uygulamalı Girişimcilik Merkezi” eğitimlerinde tüm gençlerin karşısına çıkıyor. Böylece genç girişimci eğitim alarak hazırlanıyor, projesini hazırlayarak KOSGEB’den 30.000 TL’ye kadar işini kurmak için hibe desteği alabiliyor. Böylece “KOBİ” olma yolunda önemli bir adım atmış oluyor. Söz hibelerden açılmış iken, KOBİ’ler için KOSGEB tarafından sağlanan desteklere değinelim:

150.000 TL’ye kadar olan proje desteği başta olmak üzere, muhtelif tutarlarda belgelendirme, danışmanlık, eğitim, yurtiçi fuar, yurtdışı iş gezisi, tanıtım, eşleştirme, tasarım, sınai mülkiyet hakları, test, analiz ve kalibrasyon, v.b. konularda sunulan hibe/destek yanında, KOBİ’lerin kullanabileceği ve toplamı 750.000 TL’ye kadar da “İşbirliği – güç birliği” proje desteği olduğunu sanırım birçok KOBİ bilmiyor. Bilenler ise ya eksik ya da yanlış bilgilendirme sonrası projelerini hazırlayamıyor veya özellikle bu konuda yetkili danışmanlık firmalarından haberdar değiller.

Bu konuda ilgili kamu kuruluşlarının yanında, yetkili danışmanlık firmaları, üniversiteler ve muhtelif STK’lar da çeşitli fırsatlar sunmaktalar. Tüm gençlere ve KOBİ’lere önerim, bu imkânlardan yararlanmaları olacaktır.

Başarı dileklerimle…

kobi-destek

*

Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin Amacı, Modelleri Ve Hedef Kitlesi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verilir. Eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedeflenir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin hedef kitlesi, kendi işini kurmak isteyen gerçek kişiler olup, eğitimler genel katılıma açık olarak düzenlenebileceği gibi, genç girişimci, kadın girişimci ve üniversite öğrencileri gibi belirli bir hedef gruba yönelik olarak da yapılabilir.

Bu eğitimleri almak, girişimcilik ve hibe desteği konusunda bilgi edinmek için iletişim adresleri:

KOGİDER – KOBİ Girişimci İş Dünyası Derneği

Tel: 0212 442 72 01

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Web: http://kogider.org

E-posta: info@kogider.org

Lokman Hekim AR-GE Danışmanlık ve Özel Eğitim Hizmetleri

Tel: 0212 442 72 00

Web: www.euhibe.com

E-posta: destek@euhibe.com

*

KOSGEB, KOBİ tanımını değiştirdi

 

Daha fazla sayıdaki KOBİ’nin devlet desteklerinden yararlanmasına imkân sağlayacak mevzuat değişikliği Resmi Gazete’nin 4 Kasım 2012 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeyle, 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilânçosundan herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan ekonomik birimler, girişimler KOBİ tanımı kapsamına dâhil edildi.

Daha önce 2005 yılında yayımlanan KOBİ tanımına ilişkin yönetmelikte, yıllık net satış hâsılatı veya mali bilânço için belirlenen üst limit 25 milyon TL iken, yürürlüğe giren yeni yönetmelikle bu değer 40 milyon liraya çıkartılmış ve yıllık çalışan istihdamı üst limiti ise 250 olarak korunmuştur.

Yapılan düzenleme ile mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletme tanımları günün koşulları dikkate alınarak yeniden belirlendi. Buna göre:

10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 1 milyon TL’yi aşmayan işletmeler, mikro işletme olarak tanımlanırken; mikro üst sınırı olan 1 milyon TL limiti mikro işletme lehine olması amacıyla değiştirilmemiştir.

50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilânçosundan herhangi biri 8 milyon TL’yi aşmayan işletmeler ise küçük işletme olarak tanımlanmış olup; yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosu 5 milyondan TL’den 8 milyon TL’ye çıkarılmıştır.  Kaynak: euhibe.com

*

Abdullah Bozgeyik

abozgeyik@yahoo.com

Genç Gelişim Dergisi Şubat 2013 Sayısı

Bir önceki yazımız olan Yeni Yılda Kendinize Mutluluk Armağan Etmeye Ne Dersiniz? başlıklı makalemizde iyi günler yaşama, mutluluğu yakalama ve mutluluk nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir