Genç Gelişim Dergisi

Fazla Hayal Mutluluğu Bozar

Written By: Genç Gelişim - Tem• 26•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayal gucu 3

 

Hayallere dalmak hayatın sıkıntılarından kısa süreliğine de uzaklaşmak değil midir? Bu soruya gözü kapalı “evet” cevabını veriyorsanız sizi tam bir hayal kırıklığı bekliyor demektir. Çünkü uzmanlara göre hayal kurmakla geçen süre ile mutluluk arasında ters orantı var… Yapılan bir araştırma hayallere dalmanın insanlar üzerindeki etkisinin olumsuz olduğunu ortaya koydu. Araştırma, zihinlerimizin toplam zamanın yüzde 46,9’unda hayallere daldığını ortaya koydu. Yaygın algılayışın tersine, hayallere dalmak insanları mutlu etmiyor. Aksine şu anda olmayıp, olabileceklere özlem duyarak üzülmeye neden oluyor.

Harvard Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada, hayatın nasıl daha güzel olabileceğini düşünmek yerine, anı yaşamanın ve bundan keyif almaya çalışmanın psikolojik açıdan daha yararlı olacağı belirtiliyor. Araştırmaya göre, insanlar en çok egzersiz yaparken ve sohbet ederken mutlu. En az mutlu olunan zamanlar ise çalışırken geçiyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, daha güzel bir şey hakkında hayal kurmak, sıkıcı işleri eğlenceli hale getirmiyor. Aksine, zihnin hayal kurmasına izin verdikten sonra insan öncekinden daha mutsuz oluyor. Başka bir ifadeyle, hayal kurmak insanı olduğundan daha mutsuz kılıyor.

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Başarı Kapısının 12 Anahtarı başlıklı makalemizde başarı anahtarı, başarı kapısı ve başarılı olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir