Genç Gelişim Dergisi

Evlilikte Duygusal Zeka

Written By: Genç Gelişim - Nis• 29•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

evlilik1

Erkekle kadının evliliğinde, çocukluktaki ‘kökler’ çok etkili olmaktadır.

Kadınlar, gerçekten erkeklerden daha duygusaldır.

Kadınlar genelde evliliğe “Duygusal Yönetici” rolü için hazırlanmış bir şekilde girer. Erkekler ise bu görevin bir ilişkinin yaşatılmasına olan katkısına çok daha az değer vererek başlar.

 

Daniel Goleman’ın ‘Duygusal Zeka’ adlı kitabında açıkladığına göre ilişkileriyle ilgili hoşnutluk düzeylerini ölçmek için 264 çift üzerinde yapılmış bir araştırmaya göre, aslında kadınlar için – erkekler için değil – en önemli öğe aralarındaki ‘İyi İletişim’ hissidir.

 

Çiftler üzerinde derinlemesine incelemeler yapmış olan, Texas Üniversitesinden psikolog Ted Huston’un gözlemlerine göre, “Kadınlar için ‘yakınlık’ bir şeyler konuşabilmek, özellikle de ilişkinin kendisi hakkında konuşabilmek demektir. Kocalar ise genelde eşlerinin kendilerinden ne istediğini anlamazlar. ‘Ben onunla bir şeyler yapmak istiyorum, onunsa tek yapmak istediği şey konuşmak’ derler.”

 

“Kızlar birlikte oynarken ‘husumetin en az işbirliğinin ise en üst noktada olduğu küçük ve yakın gruplarda’, erkekler ise ‘rekabetin vurgulandığı daha büyük gruplarda’ bulunurlar. Canı yanan bir erkek çocuğun morali bozulursa, onunun devam edebilmesi için ortalıktan çekilip, ağlamayı kesmesi beklenir. Bu olayın aynısı oyun oynayan bir grup kız arasında olursa, oyun durur ve herkes ağlayan kıza yardım etmek için etrafında toplanır.”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Erkekler ‘yalnızlık’, ‘katı bir bağımsızlık’ ve ‘özerklik’ ile gurur duyarken, kızlar kendilerini ‘bir Bağlantı Ağının parçası’ olarak görür. Yani erkekler kendi ‘bağımsızlıklarına’ meydan okuyabilecek herhangi bir şeyi ‘tehdit’ olarak görürken, kızlar daha çok ‘ilişkilerinde bir kopma’ söz konusu olduğunda kendilerin itehdit altında hisseder.

 

Bu farklı bakış açılarının anlamı, kadın ve erkeğin ‘Konuşma’ sırasında birbirlerinden farklı şeyler istemesi ve beklemesinde yatar. Erkekler çeşitli şeylerden söz etmekle yetinirken, kadınlar ‘Duygusal Bağlantı’ arar.

 

Duygusal Öğrenmedeki bu farklılıklar çok farklı becerilerin oluşmasına yol açar. Kızlar ‘sözlü ve sözsüz duygusal işaretleri okuma’, ‘hislerini ifade etme ve iletmede’ ustalaşırken ; Erkekler, ‘incinebilirlik’, ‘suçluluk’, ‘korku’ ve ‘acı’ ile ilgili duygularını en aza indirmekte becerisi sahibi olur.

 

Bu farklı ‘Tutumların’ bilimsel literatürde çok kuvvetli kanıtları vardır. Örneğin yüzlerce çalışmada, en azından birisinin sözle ifade etmediği hislerini ‘Yüz İfadesinde’, ‘Ses Tonunda’ ve diğer ‘Sözsüz İşaretlerden’ okuma yeteneğiyle ölçülen EMPATİ bakımından, kadınların erkeklerden genellikle daha ileride oldukları bulgulanmıştır.

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Düşünce Gücü başlıklı makalemizde düşünce gücü, düşünce gücünün etkileri ve düşüncenin gücü hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir