Genç Gelişim Dergisi

Esnek Olan Kazanır

Written By: Genç Gelişim - Haz• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

esnek olmak

 

Çocukluğumda, bir ortaokul gezisi sırasında gittiğim İskenderun Demir Çelik Fabrikalarını gezerken, laboratuar kısmında sıvı hidrojen içerisine batırdıkları lastik bir hortumun 1 saniyede nasıl cam haline geldiğini görmüştüm. 1 saniye sıvı hidrojen içinde tutulan lastiğin esnekliği gitmiş, cam oluvermişti. Cam kadar kırılgan. Ve yere atıldığında tuz buz olduğunu hatırlıyorum. Halbuki lastik halinde iken, üzerinden kamyonlar geçse, hiçbir şey olmayan lastik parçası dondurulup, cam haline gelince esnekliğini kaybediyordu. İnsan davranışları da bunun gibidir aslında. Her insan doğuştan var olan esnekliği, bazen yanarak, bazen donarak bir miktar kaybeder. Bazılarımız da tamamen kaybederiz. Halbuki esnek olan, o anını kontrol edip, yönetendir. Esnek olanın kazanma şansı, kamyon lastikleri altında kalan lastik kadar daha fazladır. Esneklik hem kişiye hem de karşısındakine kazandırır. Ve karşımızdaki kişinin esneme payını yok ederek, kendi esneklik katsayımızı da bozduğumuzun farkına varmalıyız.  Sert olan dişlerimizin zamanla yıpranıp ve bazı çetin cevizlerde kırılmasının yanında, yumuşak ve esnek olan dilimizin bir ömür boyu bizimle kalmasının sırrı da bu olsa gerek.

 

 

Münir Arıkan

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir