Genç Gelişim Dergisi

Duygusal Zeka

Written By: Genç Gelişim - Mar• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

duygusal Zekaa

 

Salovey, Gardner’ın Kişisel Zekâ yetenekleri kavramını da kendi temel Duygusal Zekâ tanımının içine katarak, bu yetenekleri beş ana başlık altında toplamaktadır:

1- Kendinin Farkındalığı ya da Özbilinç.

(Self Awareness)

Kendini tanımak, bir duyguyu oluşurken farkedebilmek Duygusal Zekâ’nın temelidir. Duyguların her an farkında olma yeteneği, psikolojik sezgi ve kendini anlamak bakımından şarttır. Gerçek duygularımızı fark edememek bizi onların insafına bırakır. Duygularını tanıyan kişiler yaşamlarını daha iyi yönetirler. Kiminle evleneceklerinden, hangi işe gireceklerine kadar kişisel karar gerektiren konularda ne düşündüklerinden emindirler.

2- Kendini Kontrol, Özdenetim, Duyguları Yönetebilmek. (Self Control)

Duyguları uygun bir biçimde yönetebilme yeteneği, kendinin farkındalığı temeli üzerinde gelişir. Kendini yatıştırma, yoğun kaygılardan, karamsarlıklardan ve alınganlıklarda kurtulma yeteneğidir. Temel duygusal beceridir. Bu yeteneği zayıf olan kişiler yaşamlarında sürekli olarak huzursuzluk ile mücadele ederler. Bu yeteneği güçlü olan kişiler ise yaşamın tatsız sürprizleri ve terslikleri ile karşılaştıklarında kendilerini daha kolay toparlayabilirler.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

3- Kendini Harekete Geçirmek, Motive Etmek. (Self Direction, Motivation)

Duyguları bir amaç doğrultusunda toparlayabilmek, dikkat edebilmek, kendini harekete geçirebilmek, kendine hakim olabilmek ve yaratıcılık için gereklidir. Doyumu erteleyebilmek ve fevri davranışları zaptedebilmek gibi duygusal özdenetim, her başarının altında yatan özelliktir. Tıkanıp kalmamak ve akış halinde olmak her türlü yüksek performansı mümkün kılar. Bu beceriye sahip kişiler, yaptıkları her işte daha üretken ve daha etkili olurlar.

4- Başkalarının Duygularını Anlamak. (Empathy)

Duygusal farkındalık temeli üzerinde gelişen diğer bir yetenek empatidir. İnsanlarla ilişki kurmada temel bir beceridir. Hayırseverlik hislerini canlandırır. Başkalarının ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı yapar. Bu yetenek insanları öğretmenlik, satıcılık ve idarecilik gibi mesleklerde başarılı kılar.

5- Sosyal Beceriler ve İlişkileri Yürütebilmek. (Social Skills)

İlişki sanatı büyük ölçüde başkalarının duygularını yönetebilme becerisidir. Sosyal yeterlilik için gereklidir. Popüler olmak, liderlik, kişilerarası etkililik konularında başarılı olmanın altında yatan unsurlardan biridir. Bu unsurlara sahip olanlar, insanlarla sürtüşmesiz bir etkileşim sürdürmeye dayalı her alanda başarılı olurlar. Parlak bir sosyal yaşam sürdürürler.”

 

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP Her Şeyden Önce Bir Kişisel Gelişim Yöntemidir başlıklı makalemizde beyin dili, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir